Foto: Arne G. Perlestenbakken

Stemningsfull konsert på Hedalsheimen

Publisert av Kirsten Greaker Heimestøl 08.12.2024. Sist oppdatert 06.12.2024.

Det er adventstid og snøen daler ned. Onsdag denne uka hadde Sør-Aurdal kommune i samarbeid med Sør-Aurdal eldreråd, Sør-Aurdal Frivilligsentral og Den kulturelle spaserstokken invitert til panfløytekonsert i stua på Hedalsheimen, «Jul og litt attåt».

Det var den kjente panfløytisten Roar Engelberg som skulle spille for oss. Han har gitt ut over 20 soloplater og deltatt på mange flere.

Helt siden midten av 80-tallet har han vært en offentlig person i musikklivet i Norge, og sikkert i flere land også. Han har studert i Nederland og fått offentlig utmerkelse for musikkliv i Romania, kan vi lese på nettet. Nå var han i Hedalen – for andre gang.

Roar Engelberg
Video: Arne G. Perlestenbakken

Det var mange flere enn beboerne på Hedalsheimen som ønsket å få med seg konserten, og eldrerådet vartet opp med gløgg og pepperkaker før musikken begynte.

Rolf Gunnar Olsen ønsket velkommen, og musikeren selv introduserte stykkene han skulle spille.

Foto: Arne G. Perlestenbakken
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vi fikk høre kjente julesanger som: Mitt hjerte alltid vanker, Nå tennes tusen julelys, Jeg synger julekvad, Her kommer dine arme små, O helga natt og Det kimer nå til julefest.

Men – konserten bød på andre vakre toner også. Vi fikk f. eks. høre Vamps «Lille fugl», fransk barokk, trøndervals og Bucs polka.

For en profesjonell panfløytespiller var det heller ikke noe problem å få til Egil Storbekkens Fjelltrall eller «den flotte julesangen» Pengegaloppen av Vidar Sandbekk.

Og publikum så ut til å kose seg, flere nynnet med eller satt med lukkede øyne. Flere kom med positive kommentarer etter konserten.

«Nå fikk iallfall jeg julestemning», sa Emmy Bakkom da hun takket for konserten. Det var vi nok flere som fikk! Og Roar Engelberg ønsket oss fortsatt god adventstid før han reiste videre til neste konsert.

Foto: Arne G. Perlestenbakken
Emmy Bakkom og Roar Engelberg
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

På Stortinget. Foto: En av statssekretærene til statsråd Nessa

Oslotur

Tidlig morgen onsdag 21. mai reiste elever og lærere på ...
Kulturskolen

Kulturskolen i Begnadalen kirke

Torsdag 22. mai hadde Sør-Aurdal Kulturskole en utflukt til Begnadalen ...

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...
Sykefravær

Sør-Aurdal topper sykefraværsstatistikken i Innlandet

Det legemeldte sykefraværet i Innlandet fortsetter å gå ned, men ...
Funnet

Kverna i Ismjølnerfossen

Bakgrunn: Den 22. oktober 2024 skrev jeg om hallingen Oddvar ...