Penger

Beløp som må betales for kommunale tjenester

Publisert av Arne Heimestøl 03.12.2024. Sist oppdatert 02.12.2024.

For 2025 anslår regjeringen en prisstigning på 3 %, ifølge statsbudsjettet. Samtidig har Statistisk sentralbyrå (SSB) et litt høyere anslag på 3,3 % for konsumprisindeksen (KPI) samme år​.

Kommunale gebyrer omfatter utgifter knyttet til tjenester levert av kommunen, som vannforsyning, avløp, renovasjon og feiing.

Selvkostprinsippet for kommunale gebyrer innebærer at kommunen kun kan kreve inn gebyrer som dekker de faktiske kostnadene knyttet til tjenesten, uten å tjene penger på den. Dette prinsippet gjelder for tjenester som vannforsyning, avløpshåndtering, renovasjon og feiing.

Forslag til årsbudsjett 2025, økonomi- og handlingsplan for 2025–2028, samt gebyrer og avgifter 2025 er lagt ut til offentlig ettersyn.

Offentlig ettersyn er en prosess der myndigheter gjør planer, forslag eller dokumenter tilgjengelige for publikum slik at de kan komme med innspill, innsigelser eller kommentarer før en endelig beslutning blir tatt. 

Kommunestyret skal vedta budsjett- og økonomiplanen for 2025–2028 i sitt møte 12. desember.

Vann og avløp

Regjeringen har foreslått å redusere merverdiavgiftssatsen på vann og avløp fra 25 til 15 prosent. Avgiftslettelsen vil også, dersom Stortinget slutter seg til regjerings forslag, gjelde for tilsvarende private abonnementsvederlag.

Før forslaget trer i kraft, må det utarbeides forskrifter til forslaget, som må på høring. Regjeringen tar sikte på at den reduserte satsen kan gjelde fra 1. mai 2025.

Eksempler på hva en abonnent i Sør-Aurdal betaler for vann og avløp inkl. mva. i 2024

ForbrukFastbeløp vann og avløpForbruk vann og avløpSum
70 m38 831,25 kr7 962,50 kr16 794 kr
110 m38 831,25 kr12 512,50 kr21 344 kr
200 m38 831,25 kr22 750,00 kr31 581 kr

På sjuendeplass i landet

Nederst i denne artikkelen på Huseierne.no kan du se at Sør-Aurdal kommune er nummer sju på lista over kommuner med høyt gebyr for vann og avløp.

Les også..

Hedalsheimen 17. mai. Foto: Arne Heimestøl

17. mai i HedalenBEKJENTGJØRELSE 

Her kommer programmet for årets 17. mai i Hedalen. 08.00 ...
Tingvoll. Foto: Arne Heimestøl

Foreslår å justere investeringene for 2025

Kommunedirektøren foreslår omfattende endringer i investeringsbudsjettet for 2025. Flere prosjekter ...
Bergstjern

Gå med oss 14. maiBEKJENTGJØRELSE 

Kveldene er blitt lyse, og heretter starter vi gåturene kl. ...
Fotball

Fotball på Hedalen stadionBEKJENTGJØRELSE 

Onsdag 14. mai 18.00. G10. Hedalen/ Beg – Øystre S ...
Cecilie Holter Næss og Cato Skimten Storengen fikk Sør-Aurdal kommunes kulturpris i år 2000.

Hedalen.no 25 år – oppstarten

Hedalen.no kom på nettet i mai år 2000. Ideen til ...
Tingvoll Foto: Arne Heimestøl

Utsettelse av tilsetting av ny kommunedirektør i Sør-Aurdal kommune 

Pressemelding: Etter endt søknadsfrist for den utlyste stillingen som kommunedirektør ...