Mann med vond rygg

Sykefraværet i Innlandet holder seg på samme nivå

Publisert av Vivian Andersen 10.09.2024. Sist oppdatert 05.09.2024.

Legemeldt sykefravær i Innlandet er 6 prosent viser tall for 2. kvartal og det er en økning på 4,1 prosent fra samme periode i fjor. – Sykefraværet i Innlandet fortsetter å øke. Imidlertid ser vi at det høye fraværet i virksomheter innen helse- og omsorgssektoren fortsetter å gå noe ned, sier direktør Bjørn Lien i NAV Innlandet.

Det høye sykefraværet står for en betydelig mengde tapte dagsverk i Innlandet og det er en utfordring i en tid hvor mange bedrifter mangler arbeidskraft, sier Bjørn Lien.

Vi jobber blant annet med aktuelle tiltak og forebygging i mange kommunale sykehjem, hvor fraværet hos ansatte ofte er høyt og gjentagende over tid, påpeker Lien. Blant annet kan graderte sykmeldinger være viktig for å holde kontakten med arbeidsplassen, sier han. Han opplyser om bedrifter også kan ha god nytte av praktiske råd og hjelp i sykefraværsarbeid på nettsiden Idebanken.no.

Det har vært en økning i det legemeldt sykefraværet i alle aldersgrupper unntatt for dem mellom 16–19 år. Det har vært omtrent samme økning i sykefraværet både hos kvinner og menn. Kvinner har nå et sykefravær på 7,9 prosent, mens hos menn er det 4,5 prosent i Innlandet.

Når det gjelder sykefraværet i de fire største byene i Innlandet, så har Lillehammer hatt en liten nedgang i det legemeldte sykefraværet med 1,6 prosent fra i fjor. I Hamar har sykefraværet økt med 9,5 prosent og i Kongsvinger med 6,8 prosent. I Gjøvik var økningen kun på 1 prosent fra 2. kvartal i fjor.

Lesja (4 %), Alvdal (4,2 %) og Tolga (4,4 %) har det laveste legemeldte sykefraværet blant kommunene i Innlandet. Det høyeste fraværet er det i Etnedal med 8,5 % og i Nord-Odal hvor det nå er 7,6 % legemeldt fravær. Det er store forskjeller mellom kommunene og dette henger blant annet sammen med type virksomheter i kommunene og alderssammensetning.

I Sør-Aurdal var det legemeldte sykefraværet i 2. kvartal på 6,8 %.

Les også..

Bærene er store nå.

Hvor godt kjenner du skogsbærene?

Norske skoger og myrer byr på viltvoksende bær. Hva vet ...
Hedalen kulturfestival

«Fire begravelser og ett bryllup» til Hedalen kulturfestival. NB! Aldersgrensen på forestillingen senkes til 13 år.

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 1. august gjester teaterregissør, dramatiker og teatersjef Morten ...
Brøtning fra Øvre Grunntjern til Nedre Grunntjern. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vassfarbrøtningen

Hvordan ble de veldige skogene i Vassfaret forvandlet til eksportvare? ...
Kommunedirektør Øivind Næss Foto: Arne G. Perlestenbakken

Avtale om kommunedirektørens fratreden

Arbeidsgiverutvalget i Sør-Aurdal kommune og kommunedirektør Øivind Næss har inngått ...

Nesbyen–Hedalen veglag orienterer

Det har kommet spørsmål til styret for veglaget angående vedlikehold ...

Stabilt arbeidsmarked med mange ledige stillinger i Innlandet

Arbeidsmarkedet i Innlandet var fortsatt stabilt i juni. Ved utgangen ...