Cecilie Myrseth Foto: Thomas Birkeland

Nå tar vi en kraftsamling for industrien!KRONIKK 

Publisert av Cecilie Myrseth, næringsminister 30.08.2024. Sist oppdatert 28.08.2024.

Norsk industri går godt og leverer solide omsetningstall. Bedriftene selv venter økende aktivitet og økte investeringer fremover. Så hvorfor trenger vi en ny industrimelding?

Norsk industri har endret seg mye gjennom årene. Stadig flere jobber i butikker, på kontor og i institusjoner, og sjeldnere på åkeren og i fabrikkhallen. Globalt er fornybar energi mer konkurransedyktig enn noensinne i en verden med behov for mye mer kraft.

Bare siden denne regjeringen tiltrådte har det vært store endringer internasjonalt som påvirker norsk industri. Krigen i Ukraina og i Midtøsten, sammen med økonomisk rivalisering mellom USA og Kina, endrer forsyningsveier og handel. Global frihandel utfordres og gir økt uforutsigbarhet for industrien. Bedrifter og arbeidstakere merker økte strømpriser og renter.

Jeg vil lage en industrimelding fordi jeg ser norsk industri i en lederposisjon til tross for disse utfordringene. Jeg vil utvikle eksisterende industri. Jeg vil bidra til at norsk industri utvikler nye satsinger. Norsk industri har omstilt seg i 120 år. Vi utvikler oss videre med glede. Det nye bygger på det vi har.

For vi har norske konkurransefortrinn og evne til omstilling. Vi har mange muligheter og ligger allerede godt an til å kunne ta en posisjon, også internasjonalt.

Derfor vil jeg ha en kraftsamling for norsk industri!

Jeg inviterer bedriftseiere, fagforeninger og andre til å komme med innspill til en ny industrimelding. Hvordan skal norsk industri prege Norge fremover? Hvilke barrierer og muligheter står industrien overfor? Hvordan kan vi sikre riktig kompetanse inn i industrien og inkludere dem som står utenfor arbeidslivet?

Hvordan kan vi sørge for at vår industri tar en topposisjon i en verden i endring?

Gå inn på regjeringen.no og lever dine innspill innen 6. september!

Les også..

Hedalen stavkirke august 2023. Foto: Knut Digene

Språk og skrift i Hedalen ca. 1050–1537

Denne artikkelen er skrevet som bakgrunn for prosjektet om stedsnavn ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter søker til nyopprettede stillinger sykepleier, sosionom og helsefagarbeider

STILLINGSANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...
Hedalen helselag ny logo

Ledig leilighet på Fjellsyn fra 1. januar

ANNONSE: Flere opplysninger – kontakt Svein Harald Lie 97 61 ...
Historielagets logo

Hyggekveld med lokalhistorie og allsang

BEKJENTGJØRELSE: Sted: Kroken i Hedalen, Brunbakklivegen 1, fredag 7. november ...
De fire konfirmantene

Flere glimt fra gudstjenesten søndag 19.10.

Sist søndag var det høsttakkefest, to barnedåper, konfirmantpresentasjon og utdeling ...

Trivelig kveld

Hedalen sangkor og Hedalen musikkorps inviterte lørdag 18. oktober til ...