Arbeidsgruppa

Vil overdra den gamle brannstasjonen i Begnadalen vederlagsfritt til venneforening

Publisert av Arne Heimestøl 23.08.2024. Sist oppdatert 22.08.2024.

Torsdag behandlet formannskapet saken Salg av nedlagt brannstasjon i Begnadalen. Kommunedirektøren hadde innstilt på at brannstasjonen skulle selges til høystbydende.

Dette hadde skapt reaksjoner. Se oppslaget Det ulmer i Begnadalen.

Det ble en lang diskusjon som munnet ut i dette enstemmige vedtaket:

«Sør-Aurdal kommune overdrar eiendommen til en venneforening som etableres for å ivareta den gamle brannstasjonen i henhold til kulturminneplanen i kommunen. Venneforeningen må etablere seg som juridisk person innen 6 mnd. fra vedtak. En eventuell overdragelse skal skje vederlagsfritt. Formannskapet skal godkjenne endelig avtale om overdragelse.»

Vi har spurt varaordfører Ståle Borgersen om hvorfor formannskapet landet på dette vedtaket.

Den gamle brannstasjonen i Begnadalen

– Vi mener at vedtaket er i tråd med både eiendomsstrategien til kommunen og vedtatt kulturminneplan. Bygget har stått til forfall. Hvis det skal pusses opp og tas i bruk, kan det medføre at utleier (kommunen), hvis den skal eie eiendommen, pådrar seg utgifter.

– Hvis Begnadalen gjennom en venneforening slår ring om den gamle brannstasjonen i bygda, er vi sikre på at de vil lykkes med det. En forening har muligheter for å søke støtte flere steder, sier Borgersen.

Les også..

Hedalen helselag ny logo

Bli med på drop-in slektsgranskning

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 15. januar på Kroken kl. 10.00–13.00.Har du noe ...

Konsert i Den kulturelle spaserstokken – Musikkgalleriet

BEKJENTGJØRELSE: Sopran Marilyn Almeida og pianist Siril Valberg. Stjernedryss fra ...
Penger

Ny statlig ordning kan redusere studielånet kraftig i Sør-Aurdal

Fra 1. januar 2025 kan yrkesaktive som bosetter seg i ...
Logo HIL

Skigruppa informerer

BEKJENTGJØRELSE: Nå har vi endelig fått litt påfyll av snø ...

Ut på ski

MELDING LØRDAG 10. JANUAR: Nå har Hedalen idrettslag laget skiløyper ...