Eldor Bråthen Foto: Arne Heimestøl

Hedalen Kulturforums Hederspris 2024 gikk til Eldor Bråthen

Publisert av Cato Skimten Storengen 06.08.2024. Sist oppdatert 05.08.2024.

I forbindelse med Hedalen Kulturforum sitt 5-årsjubileum ville vi hedre en som har betydd mye for kultur- og sammfunnslivet i Hedalen. Hedalen er en bygd med stort og variert kultur- og foreningsliv som blir holdt oppe og drevet fremover av ildsjeler og ja-mennesker som ønsker bygda sitt beste.

Kandidatene er heldigvis mange, men styret i kulturforum har enstemmig vedtatt å gi Hedalen Kulturforums første Hederspris til en mann som har betydd mye for Hedalens barn og ungdom i generasjoner. Gjennom sitt yrke som lærer har han fulgt hundrevis av elever gjennom skolegangen i Hedalen. Å kalle han en lærerlegende vil ikke være å ta hardt i.

I tillegg til sitt virke som lærer, har han vært aktiv i en rekke lag og foreninger.  Vi kan nevne blant annet over 30 år i Hedalen sangkor, fotballspiller og leder av skigruppa i Hedalen Idrettslag, sekretær i Hedalen Helselag, leder i Hedalen menighetsråd, kasserer i Sør-Aurdal historielag, medlem i Bautahaugens Venner og revytekstforfatter for Hedalen Ungdomslag. Og politiske verv i Sør-aurdal eldreråd og kommunestyret.

Som forfatter er listen lang over bøker du har ført i pennen. Diktsamlinger og bøker om Hedalens lag og foreninger. Blant annet hundreårsjubileumsbøkene til Hedalen Ungdomslag, Hedalen helselag og Bautahaugen.

Vi vil takk for innsatsen så langt. For oss som følger deg på facebook og artikler på hedalen.no er det ikke vanskelig å se at samfunnsengasjementet fortsatt er stort. Med skarp penn og lun humor.

På vegne av Hedalen Kulturforum, og jeg vil anta på vegne av et samlet Hedalen vil vi takke deg for alt du har gjort og fortsatt gjør for Hedalen. Hedalen Kulturforums Hederspris 2024 går til Eldor Bråthen!

Video: Arne G. Perlestenbakken
Osvald, Cato og Eldor
Eldor takker for hedersprisen
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Eldor med hedersprisen
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Politistasjonen i Fagernes

Politiaksjon i Veståsen torsdag

Dette leser vi i Politiloggen: «Kl. 15:47; politiet til en ...
Ruth og Arvid prøver benken ved Bautahaugen

Nye, solide benker i sentrum av Hedalen

Før 17. mai ble det satt ut fire hvilebenker på ...
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap)

Drukning tar liv. Vi har et felles ansvar.

KRONIKK: Altfor mange liv går tapt i drukningsulykker hvert år. ...
Hedalen helselag ny logo

Helselagstur til Akershus slott og museer

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 21 august.Invitasjon kommer, bli med!Hilsen Hedalen helselag

Kulturprisen 2025

Formannskapet har vedtatt at Kulturprisen fra Sør-Aurdal kommune for år ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...