Framdriftsplan

Mange private avløpsanlegg må oppgraderes

Publisert av Arne Heimestøl 10.07.2024. Sist oppdatert 09.07.2024.

Sør-Aurdal kommune er i gang med kartlegging av alle private avløpsanlegg i kommunen. I en artikkel på kommunens hjemmeside leser vi at en stor andel av disse anleggene sannsynligvis ikke tilfredsstiller dagens krav til rensing. Et nytt anlegg kan koste eieren mellom 100 000 og 150 000 kroner per boenhet.

Handlingsplanen

I 2024 vedtok kommunestyret handlingsplanen for spredt avløp. Som en del av denne planen vil kommunen i år begynne med kartlegging av alle private avløpsanlegg. Kommunen er delt inn i prioriterte områder og i år vil to sommervikarer begynne med kartlegging av avløpsanlegg på Fjellstølen.

I den kommunale hanlingsplanen for spredt avløp leser vi følgende:

«Det er anleggseier som er ansvarlig for at det private avløpsanlegget fungerer tilfredsstillende. Kommunens oppgave er å føre tilsyn med anlegget slik at det fungerer i henhold til gjeldende krav. Det er anleggseier som bærer kostnadene ved en oppgradering av anlegget.

Erfaringsmessig ligger investeringskostnadene for et nytt anlegg på 100 000 til 150 000 kroner, inkludert merverdiavgift, per boenhet. I tillegg påregnes årlige driftskostnader for slamtømming, service, tilsyn og lignende.»

Prioriteringsrekkefølge av definerte tiltakssoner, for opprydding av spredt avløp, i Sør-Aurdal kommune:

Les også..

Hedalen ungdomslag

Halloween Party

BEKJENTGJØRELSE: HUL inviterer til Halloween Party på Lokalet lørdag 1. ...
4H

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til høstfest i Ildjarnstad 4H lørdag 25. oktober ...
Gamlestua logo

Åpen butikk

ANNONSE: Åpen butikk i Gamlestua garn, gaver og gjenbruk, Øvrevegen ...
1. klasse og deres lærere 2021

Bruk refleks – det kan redde livet ditt

Når høsten og vinteren gjør dagene mørkere, øker risikoen for ...
Kveldsmat og høytlesing

Kveldsmat og høytlesing

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 23. oktober kl. 18.00–19.00 inviterer biblioteket til kveldsmat ...
KI-genert bilde

Nå har vi mange bussavganger å velge mellom

To ekspressbusselskaper tilbyr nå reise tur/retur Valdres–Oslo. Det gjelder NOR-WAY ...