Knivskaft i bjørk Foto: Bjørg Elisabeth Berg

Bare ei bjørk?

Publisert av Sigrid Haugen 24.05.2024. Sist oppdatert 22.05.2024.

Har du tenkt på alt som ei bjørk kan gi oss, av glede, hygge og ikke minst nytte? Det blir tema for venneforeningas sommerutstilling i Lisstuggua på Bautahaugen. Som vanlig har vi laga et hefte som blir å få kjøpt.

Sommersesongen starter lørdag 22. juni, og åpningstidene blir som i fjor: Torsdag–mandag i tidsrommet 22. juni– 4. august kl. 12–16.

Valdresmusea kan fortelle at fjorårets dyktige omviser, Anna Kvåle Garthus, tar jobben i sommer også.

Så sant vi får nok hjelp, vil venneforeninga stille med kaffe og vafler i åpningstida, og litt ekstra på lørdager.

Bjørg, Stig og Sigrid
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Noen smakebiter fra heftet

«Har du fulgt ei bjørk gjennom årstidene?
Stiv og høyreist i vinterskogen, med tiur’n på topp, eller orrhaneflokken som beiter. Har du plukka litt never og gjort opp bål for å varme pølsa di på skituren?

Når rimfrosten lager flotte snøkrystaller i greinene på bjørka i lav vintersol, da kan du se at naturen har sin egen verdi. Bruk øynene, så ser du det vakre!

Når lauvet spretter og det er endelig vår, alt våkner til liv igjen. Fuglene bygger reir i treet og ungene lærer seg å fly. Du kan hogge ved og tømmer, ut i myra og grave røtter, flekke never og samle materialer til seinere bruk. Fine turer i skog og mark.

Høstens intense farger fra grønt, rødt og til slutt gult. Bladene faller til bakken og blir til jord. Det er stor variasjon i naturen gjennom året.

Bjørka har mange gode egenskaper. Den avgir ikke smak og kan derfor brukes til kjøkkenredskaper. Bestemor brukte visp laget av smågreiner. Større greiner ble til sleiver, øser, skjeer og saltkar.

Neverflak til tak har vært vanlig før. Nevra gjorde taka tette og den råtna svært sjelden. På Bautahaugen kan du beundre never på enkelte tak.

Bjørka kan også brukes til plantefarging av garn. Koker en bark eller lauv fra bjørka får en nydelige gulgrønne naturfarger på garnet.

Møbler av bjørk er holdbart og vakkert. Lokale snekkere her i Hedalen har ofte brukt bjørka. De har kanskje plukka ut en fin bjørkestamme i egen skog, felt treet, skåret plank på den lokale saga og lagret bjørkeplankene i flere år på låven. Når plankene hadde tørka nok ble de brukt som snekkerbord.»

Hedalskjøkken i bjørk
Foto: Karin Skimten Lie
Boller og fat i bjørk
Foto: Bjørg Elisabeth Berg
Tapping av bjørkesaft
Foto: Bjørg Elisabeth Berg

Les også..

Bål

Bli med på Hele Norge båler i Sør-Aurdal!BEKJENTGJØRELSE 

Har du lyst å være mer i naturen sammen med ...
Vannverket i Hedalen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Saken skal etterforskes likevel

Fredag 10. januar meldte avisa «Valdres» at anmeldelsen mot Sør-Aurdal ...
Cecilie Myrseth Foto: Thomas Birkeland

Kor skal vi reis? Til NorgeYTRING 

Besøksbidrag vil bidra til å gjøre Norge bedre både for ...
Fekjær psykiatriske senter

Stiftelsen Fekjær (SF) søker etter medarbeidereANNONSE 

Stiftelsen Fekjær (SF) har inngått ny avtale med Helse Sør-Øst ...
Svømming i basseng

Hedalen idrettslag invitererBEKJENTGJØRELSE 

Suksessen fra i fjor videreføres;)  Lørdag 18. januar fra 14.00–17.00 ...
Fekjær psykiatriske senter

Sommervikarer/tilkallings-vikarerANNONSE 

Stiftelsen Fekjær – Fekjær psykiatriske senter – har avtaler med ...