Kameraløsningen Foto: Håvard Sukke

Automatbom på Strøsvegen

Publisert av Arne Heimestøl 23.03.2024. Sist oppdatert 20.03.2024.

15. februar ble ny betalingsløsning for Strøsvegen tatt i bruk. Vegstyret har investert i samme type bomløsning som vi kjenner på Teinvassåsvegen. Forskjellen er at mesteparten av strømmen til kamera og serverløsning leveres fra et solcelleanlegg. Hele investeringen kostet ca. 300 000 kr.

Slik virker det

Bommen er flytta til avkjørselen til Hedalen Røde Kors sin hytte. En stor kraftpakke er plassert i hytta til hjelpekorpset, og denne investeringen er et spleiselag, slik at hjelpekorpset ikke trenger å bruke aggregat så ofte.

Et 20 kWh litium-batteri leverer strøm når solcelleproduksjonen er for lav eller fraværende. Når produksjonen er større en behovet, lades batteriet.

Men hva skjer når både solcellene og batteriet ikke kan levere strømmen som trengs, Håvard Sukke?

– Vi et aggregat som starter automatisk når batteriet kommer ned på et nivå der det må lades.

Bommen består av to kameraer som leser av skilt både framme og bak på kjøretøy som passerer.

Betaling

Hver innkjøring koster 75 kr for personbiler, og årskort for en bil har omtrent samme prisen som før – 1 900 kr. Busser, traktorer og lastebiler betaler 150 kr.

Når du har passert bommen, og kameraene har lest av skiltene, kan du søke opp bilnummeret på nettsiden https://betaling.passpay.no/. Har du ikke betalt innen 48 timer etter innkjøring, får du faktura med fakturagebyr i posten.

Midtvinters

I perioden av året når sola er lavest på himmelen – fra 15. november til 12. februar, skal alle som passerer bommen, betale avgiften ved å vipse beløpet til bank kontoen for Strøsvegen.

Har du spørsmål?

Har du spørsmål til det nye bomsystemet, ta kontakt med styret for Strøsvegen ved Ola Einar Grøv mobil 90 94 43 28 eller Elling Fekjær mobil 90 59 15 45.

All kjøring skjer på eget ansvar. Styret håper alle tar godt i mot det nye bomsystemet, og ønsker god tur! sier Elling Fekjær.   

Informasjonstavler
Foto: Håvard Sukke
Skap til bommen og skap til batterier og omformer etc.
Foto: Håvard Sukke

Les også..

Enebolig til salgs

ANNONSE: Enebolig med fin beliggenhet og gode solforhold i et ...
Dette er den tredje løypemaskina til Hedalen Løypelag. Den ble tatt i bruk i 2022. Løypemaskina kjøres av Harald Kjensrud, Roger Hybertsen, Helge Nordby, Olaf Søbekkseter og Bjørn Skoglund. Foto: Helge Nordby

Vinterferieuker står for tur

Løypekjørerne er i gang. Inn mot helgen vil alle våre ...

Flishøvling med hest på Bautahaugen i Hedalen 9. mai 2026

KUNNGJERING: Endeleg skal stogo Brakadokka få flistak att! Lenge har ...
Ledighet i januar

På tide å søke sommerjobb – mange ledige stillinger i Innlandet

Ledigheten i Innlandet holder seg fortsatt lav, samtidig som arbeidsgivere ...

Jakt nordre Hedalen sameie

ANNONSE: Nordre Hedalen sameie lyser ut elgjakt for 5 år ...
Logo Hedalen idrettslag

Innkalling til årsmøte i HIL

BEKJENTGJØRELSE: Årsmøtet i Hedalen idrettslag avholdes søndag 15. mars kl. ...