Visittkort

Litt bygdehistorie

Publisert av Sigrid Haugen 27.11.2023. Sist oppdatert 22.11.2023.

Iblant dukker det opp gamle bilder. Ofte flotte portretter av folk ingen nålevende kjenner igjen.

Uten påskrift har de liten verdi for ettertida. Desto bedre er det der det er notert hvem eller hva bildet viser.

Slik er det med dette bildet. Bakpå står det: Gul og Ola Paulsen. Det må være Ola (1837 – 1915) og Gul (1843 – 1923) fra Solli.

Gul og Ola Paulsen
Gul og Ola Paulsen

Faren var Pål Olsen Kongsbakke (1799 – 1882). I 1842 kjøpte han Solli. Sønnen Gul overtok Solli etter faren i 1873, men mistet stedet igjen noen år seinere, angivelig på grunn av en konflikt.

Gul skal ha sagt at han gikk 18 turer til Kristiania og to turer til kongen i Stockholm for å få bruket igjen, men forgjeves.

I 1891 bodde Gul på søre Berg, og seinere bygde han Haugrud. I tida på Haugrud livnærte han seg med å gå omkring i gardene på småarbeid som vedhogging og annet. Gul skal også ha vært en flink tømmermann.

«Pål-Gul» ble han kalt, og etter han har «butikkbyen» nord for kirka fått navnet «Pålebyen». Vi er mange som husker at det var butikk både på Haugrud og Lundberg.

I Solli var det flere eiere etter at Gul måtte flytte derfra. I 1909 overtok Torkild Pedersen Pikhaug (i dag Bergheim). Han tok da navnet Torkild Solli. Fra han stammer dette nydelige visittkortet:

Visittkort
Visittkort

Kilde: Gard og bygd i Sør-Aurdal, b. D.

Les også..

Piano

Årets nyttårskonsertBEKJENTGJØRELSE 

med kulturskolen i Sør-Aurdal i Sør-Aurdalshallen mandag 20. januar kl. ...
Digihjelp

DigihjelpBEKJENTGJØRELSE 

Torsdag 16. januar er det digihjelp på biblioteket kl. 15.00–16.00. ...
Sør-Aurdal Energi

Endrer ikke nettleia nå

Daglig leder i Sør-Aurdal Energi, Nils Martin Sætrang, opplyser at ...
Formannskapet 2023–2027: Ordfører Marit Hougsrud (Sp), varaordfører Ståle Borgersen (H), Catrine Hagen (Ap), Svein Erik Wold (Sp) og Roger Kjensrud (Ap)

Jamlege orienteringarLEIAREN 

Sør-Aurdal kommune har gjennomført ei stor opprusting av Hedalen barne- ...

Vi trenger mer penger til busstransport i Innlandet!YTRING 

Bussrutene som Innlandet fylkeskommune har ansvar for, er for mange ...
Kino

Bygdekino torsdag 16. januarBEKJENTGJØRELSE 

Velkommen til bygdekino på Nordre Lokalet torsdag 16. januar. Vårhalvåret ...