Visittkort

Litt bygdehistorie

Publisert av Sigrid Haugen 27.11.2023. Sist oppdatert 22.11.2023.

Iblant dukker det opp gamle bilder. Ofte flotte portretter av folk ingen nålevende kjenner igjen.

Uten påskrift har de liten verdi for ettertida. Desto bedre er det der det er notert hvem eller hva bildet viser.

Slik er det med dette bildet. Bakpå står det: Gul og Ola Paulsen. Det må være Ola (1837 – 1915) og Gul (1843 – 1923) fra Solli.

Gul og Ola Paulsen
Gul og Ola Paulsen

Faren var Pål Olsen Kongsbakke (1799 – 1882). I 1842 kjøpte han Solli. Sønnen Gul overtok Solli etter faren i 1873, men mistet stedet igjen noen år seinere, angivelig på grunn av en konflikt.

Gul skal ha sagt at han gikk 18 turer til Kristiania og to turer til kongen i Stockholm for å få bruket igjen, men forgjeves.

I 1891 bodde Gul på søre Berg, og seinere bygde han Haugrud. I tida på Haugrud livnærte han seg med å gå omkring i gardene på småarbeid som vedhogging og annet. Gul skal også ha vært en flink tømmermann.

«Pål-Gul» ble han kalt, og etter han har «butikkbyen» nord for kirka fått navnet «Pålebyen». Vi er mange som husker at det var butikk både på Haugrud og Lundberg.

I Solli var det flere eiere etter at Gul måtte flytte derfra. I 1909 overtok Torkild Pedersen Pikhaug (i dag Bergheim). Han tok da navnet Torkild Solli. Fra han stammer dette nydelige visittkortet:

Visittkort
Visittkort

Kilde: Gard og bygd i Sør-Aurdal, b. D.

Les også..

Kommunestyret

Habilitetssak går videre til Statsforvalteren

Saken startet som en diskusjon om kjøp av eiendommen gnr. ...
Kvilestein Foto: Jahn Børe Jahnsen

Steinar i Hedalen

Eg driv og samlar info om store steinar i Valdres, ...
Gamlestua logo

Gamlestua garn, gaver og gjenbruk

ANNONSE: Ingen faste åpningstider, så bare ta kontakt om du ...
Bunader

Hedalen.no i år 2007

I november 2007 hadde Hedalen.no hadde vært på nettet siden ...
Dagens gjester

Sommeravslutning for Onsdagstreffet

Onsdagstreffet er et sosialt tilbud for alle pensjonister i bygda, ...
Oppgradert bru

Brua i Greineløken

Tidlig på 1960-tallet ble det klart at tømmerfløtingen i Vassfaret ...