Tingvoll. Foto: Arne Heimestøl

Må gå kritisk gjennom både inntekter og utgifter

Publisert av Arne Heimestøl 06.11.2023. Sist oppdatert 01.11.2023.

Torsdag 26.10. fikk utvidet formannskap (FrP var også representert) en orientering om status i arbeidet med budsjett- og økonomiplan for perioden 2024–2027.

Noen tiltak er lagt inn for å få budsjettet i balanse, men en mangler mellom 7 og 8 millioner kroner for å komme i null med budsjettet for 2024.

Ett av tiltakene som ble nevnt, var å sette i gang arbeid med ny alminnelig taksering av alle skattepliktige eiendommer i kommunen.  Det er snart 10 år siden dette skjedde sist (2014 – og med takster gjeldende fra og med eiendomsskatteåret 2015). Siden den gang har det vært en betydelig prisvekst.

Et alternativ kan være å foreta en såkalt kontorjustering av takstene for boliger, fritidseiendommer, linjenett til kraftverk og næringseiendommer (altså alt unntatt kraftverk). Her kan en justere takstene med inntil 10 %.

Administrasjonen varslet at det vil komme en sak om dette på nyåret. Så vil det bli kommunestyret som bestemmer om og når tiltak skal settes i verk.

Les også..

Sør-Aurdal blant midtsjiktet i UNICEF-analyse av barns rettigheter

Sør-Aurdal kommune havner på 201. plass i UNICEF Norges kommuneanalyse ...
Normisjon

Hedalen misjonsforening

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen misjonsforening har møte hos Kirsten og Arne Heimestøl ...
Hedalen stavkirke

Hvor kommer navnet Hedalen fra?

Når vi spør hvor navnet Hedalen kommer fra, handler det ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Strikkekafé

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen kunst- og husflidslag inviterer til strikkekafé på Fjellsyn ...

Idrettsprisen 2025

På kommunens hjemmeside leser vi at idrettsprisen for 2025 tildeles ...
Høstfest i Ildjarnstad 4H

Høstfest i Ildjarnstad 4H

Lørdag kveld kl. 18 var gymsalen på skolen fylt til ...