Flom ved Sør-Aurdal ungdomsskole. Foto: Sonja Bordewich

Varsler bygge- og deleforbud. Må SAUS rives?

Publisert av Arne Heimestøl 24.09.2023. Sist oppdatert 24.09.2023.

Torsdag 28. september skal formannskapet få en orientering om Sør-Aurdal ungdomsskole etter at bygningene ble skadet av ekstremværet «Hans».

I saksopplysninger som er lagt fram for formannskapet, leser vi følgende:

«Under ekstremværet «Hans» ble ungdomsskolen i Bagn oversvømt av grunnvann, forårsaket av flomnivået i elva. Vannet gikk ca. 15-20 cm over gulvnivå i hele bygget.

Mye løsøre ble berget ut før vannet steg for mye, men det er store skader i selve skolebygget.

Administrasjonen har meldt inn skadesak på SAUS, i tillegg til noen mindre skadesaker på rekkehuset, pumpestasjoner og andre tekniske installasjoner.

Skolebygget er befart sammen med representanter fra kommunen og forsikringsselskapets skadetakstmann mv..

Administrasjonen har gjennomført møte med forsikringsselskapet for å jobbe videre med både skadesaken på SAUS og en egen forsikringsdel som dekker kostnader til «fortsatt drift» av skolen, som pr. nå er lokalisert i Begnadalen.

Kommunen som bygningseier har mottatt varsel fra Planavdelingen som bygningsmyndighet, om at det vurderes å nedlegge bygge- og deleforbud etter Plan- og bygningsloven § 28-1 for tomta til SAUS, ettersom bygget er beviselig flomberørt.

Et slik bygge- og deleforbud vil ha konsekvenser for bygget, som da ikke kan gjenoppbygges før krav til sikkerhet er tilstrekkelig ivaretatt. Det vil trolig i praksis bety oppfylling til flomsikkert nivå.

I skrivende stund har vi ikke full oversikt over hva dette vil si for forsikringssaken eller den videre håndtering, men det vurderes som svært nødvendig å informere formannskapet så tidlig som mulig om status i saken.»

Les også..

Hedalen helselag ny logo

Ostekurs 18. mars

BEKJENTGJØRELSE: I samarbeid med Hedalen Helselag ble det høsten 2025 ...
Asfalt

Flere kilometer fylkesveg i Sør-Aurdal får ny asfalt i 2026

To strekninger på fylkesvegnettet i Sør-Aurdal får nytt asfaltdekke i ...
Hyttetomter i Helsenningberget

Saman om framtidsretta breiband og mobilnett

LEIAREN: Eidsiva Digital har varsla at dagens breibandsteneste til Søbekkseter ...
Fekjær psykiatriske senter

Kokk i 60 % stilling – i perioder 100 %

ANNONSE: Kjøkkenet ved Fekjær psykiatriske senter lager mat til ca. ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter ønsker å styrke bemanningen med sykepleier, vernepleier og sosionom

ANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter søker sommervikarer/tilkallingsvikarer

ANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...