Flom ved Sør-Aurdal ungdomsskole. Foto: Sonja Bordewich

Varsler bygge- og deleforbud. Må SAUS rives?

Publisert av Arne Heimestøl 24.09.2023. Sist oppdatert 24.09.2023.

Torsdag 28. september skal formannskapet få en orientering om Sør-Aurdal ungdomsskole etter at bygningene ble skadet av ekstremværet «Hans».

I saksopplysninger som er lagt fram for formannskapet, leser vi følgende:

«Under ekstremværet «Hans» ble ungdomsskolen i Bagn oversvømt av grunnvann, forårsaket av flomnivået i elva. Vannet gikk ca. 15-20 cm over gulvnivå i hele bygget.

Mye løsøre ble berget ut før vannet steg for mye, men det er store skader i selve skolebygget.

Administrasjonen har meldt inn skadesak på SAUS, i tillegg til noen mindre skadesaker på rekkehuset, pumpestasjoner og andre tekniske installasjoner.

Skolebygget er befart sammen med representanter fra kommunen og forsikringsselskapets skadetakstmann mv..

Administrasjonen har gjennomført møte med forsikringsselskapet for å jobbe videre med både skadesaken på SAUS og en egen forsikringsdel som dekker kostnader til «fortsatt drift» av skolen, som pr. nå er lokalisert i Begnadalen.

Kommunen som bygningseier har mottatt varsel fra Planavdelingen som bygningsmyndighet, om at det vurderes å nedlegge bygge- og deleforbud etter Plan- og bygningsloven § 28-1 for tomta til SAUS, ettersom bygget er beviselig flomberørt.

Et slik bygge- og deleforbud vil ha konsekvenser for bygget, som da ikke kan gjenoppbygges før krav til sikkerhet er tilstrekkelig ivaretatt. Det vil trolig i praksis bety oppfylling til flomsikkert nivå.

I skrivende stund har vi ikke full oversikt over hva dette vil si for forsikringssaken eller den videre håndtering, men det vurderes som svært nødvendig å informere formannskapet så tidlig som mulig om status i saken.»

Les også..

lupe

Kan Sør-Aurdal komme på ROBEK-lista?

Sør-Aurdal kommune står overfor betydelige økonomiske utfordringer og kan havne ...
HIL-logo

Skirenn onsdag 12. marsBEKJENTGJØRELSE 

Det blir vanlig skirenn onsdag 12. mars i kort løype. ...
Den kulturelle spaserstokken

Trivelig musikkstund på Hedalsheimen

Sist torsdag var Den kulturelle spaserstokken igjen på besøk, og ...
Illustrasjonsbilde laget av ChatGPT

Russeforbudet i skoletiden er lovlig

Kunnskapsdepartementet har konkludert med at Innlandet fylkeskommunes forbud mot russeklær ...
Kinofilmer

Bygdekino – torsdag 13. marsBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen ungdomslag ønsker velkommen til bygdekino på Lokalet torsdag 13. ...
Tingvoll Foto: Arne Heimestøl

Ligger an til 10,7 millioner i underskudd

I budsjettvedtaket for 2024 besluttet Sør-Aurdal kommunestyre å bruke 7,774 ...