Bagn sentrum. Foto: Stein Bergum

Møte om kompensasjon av kommunenes utgifter ved uværet «Hans»

Publisert av Arne Heimestøl 15.08.2023. Sist oppdatert 14.08.2023.

På Statsforvalterens side leser vi at kommunene kan søke om skjønnsmidler for kompensasjon av utgifter ved håndteringen av uværets konsekvenser. KS og Statsforvalteren inviterer kommunene til et møte der vi vil informere om ordningen.

– Søknad om skjønnsmidler for naturskade skal sendes til Statsforvalteren. For større skader og utgifter vil Statsforvalteren vurdere om søknaden skal sendes videre til departementet.

Møtet Statsforvalteren inviterer til, holdes allerede onsdag 16. august. På dette møtet vil det bli gitt informasjon om hvilke utgifter som eventuelt kan dekkes, og hva som er viktig i en søknad om skjønnsmidler.

Kommunene vil også få anledning til å informere om hvilke økonomiske utfordringer uværet har skapt.

Statsforvalteren presiserer at god dokumentasjon av utgifter vil være viktig for de vurderingene som skal gjøres om kompensasjon.

Lover mer penger

– Jeg tror det blir helt nødvendig at en må bevilge mer penger når det er så store skader som det er snakk om her, over de ordningene som vi håndterer nasjonalt, sier kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik til NRK.

Kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik Foto: Trond A. Isaksen
Kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik Foto: Trond A. Isaksen

Les også..

Line Kamilla Heimestøl

4×4 med litt styrke attåt

Forrige uke skrev jeg om fysisk aktivitet – og hvor ...

«Bondetinget» fredag 30. januar

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen ungdomslag har gleden av å invitere til forestillingen ...
fiber

Fiberbredbånd til Søbekkseter

Eidsiva Digital planlegger utbygging av fiberbredbånd til fritidsboliger på Søbekkseter, ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 21. januar 2026

Onsdag ble det igjen arrangert skirenn. Rennet gikk i fristil ...
Skogbrukssjef Espen Nerødegård

Nedgang i tømmerinnmåling i 2025

I en e-post til Hedalen.no opplyser skogbrukssjef Espen Nerødegård at ...

Busetnad og stadnamn i Hedalen – del 3

I hovudfagsoppgåva Hedalens gardshistorie frå 1940 går cand. philol. Harald ...