Skoleskyss

Små endringer i skoleskysstilbudet

Publisert av Arne Heimestøl 18.06.2023. Sist oppdatert 17.06.2023.

Saken Vurdering av særlig farlig skolevei i Sør-Aurdal kommune og retten til skoleskyss ble behandlet av kommunestyret torsdag 15.6. Formannskapet hadde samme sak til behandling 1. juni.

Habilitet

Tre av kommunestyrets medlemmer stilte spørsmål om sin habilitet med bakgrunn i at de har barn i skolealder som er berørt av reglene kommunestyret skulle ta stilling til. Kommunenes sentralforbund var blitt forespurt om temaet, men hadde ikke noe klart svar. Kommunestyret konkluderte med at alle tre var inhabile.

Bestefar og drosjeeier Ola Jonny Fossholt ble derimot erklært habil og kunne beholde plassen sin under behandling av en saksbehandling som varte godt over en time.

Behandling av saken

Både kommunedirektørens og formannskapets forslag til vedtak innebar en innstramming i reglene for skoleskyss.

FAU i Bagn, FAU i Hedalen og en foreldregruppe i Vestbygdvegen hadde sendt uttalelser til kommunestyret. Skrivene hadde imidlertid ikke kommet fram til alle politikerne på grunn av e-postkrøll. De ble derfor gjennomgått i møtet, og de fikk betydning for det som ble vedtatt.

Her er det endelige vedtaket:

Kommunestyret ønsker å organisere skoleskyssen slik som den er i dag, med følgende unntak i tillegg:

– Bebyggelse etter Vestbygdvegen, mellom første og andre sving etter Bagn sentrum
– Elever bosatt før den nederste svingen i Bagnslinna
– Elever bosatt nord for Hedalsvegen 2003 og sør for 2154.

Les også..

Resirkulering

Nye regler for innsamling av tekstilavfall

Fra 2025 trer nye regler i kraft i kraft i ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 22. januarBEKJENTGJØRELSE 

Vi møtes ved N. Lokalet kl. 11.00 og tar en ...
Norsk Luftambulanse. Foto: Hans Morten Lossius

Stiftelsen Norsk Luftambulanse ønsker flere støttemedlemmer

Stiftelsen Norsk Luftambulanse har de siste ukene vært på besøk ...
Bilde fra elgbanen

Årsmøte i Hedalen skytterlag 2025BEKJENTGJØRELSE 

Årsmøtet avholdes på miniatyrrommet på Hedalen barne- og ungdomsskole søndag ...
Ungdomslaget

Hedalen ungdomslag har planer om å sette opp Jungelboken til 17. mai BEKJENTGJØRELSE 

Vi håper at mange teaterglade barn, ungdommer og voksne melder ...
Kviss

Klarer du 10 rette?

Hvor godt har du fulgt med på Hedalen.no den siste ...