Kai Reidar Dølven. Foto: Arne Heimestøl

Snart klart for mer vindfallhogst

Publisert av Arne Heimestøl 29.04.2023. Sist oppdatert 28.04.2023.

Vi har hatt en vinter med mye snø i Sør-Aurdal og våren er sein. Men snart er det klart for mer vindfallhogst. Det arbeidet tok nok mer tid enn mange hadde regnet med.

235 000 m3

Skogbruksleder Kai Reidar Dølven i Viken skog forteller at Viken har vi avvirka
235 000 m3 med vindfall i perioden fra 19.11.2021 til 31.12.2022. Da kom vinteren for alvor, og videre opprydding ble satt på vent.

Vet dere noe om hvor mye som gjenstår, og hvor mye dere regner med å få ut før dere må sette sluttstrek?

– Vi starter opp igjen med vindfallhogst nå og holder på så lenge kvaliteten på tømmeret holder seg / så lenge vi kan hogge uten at skogeieren går i underskudd. Vi håper å rekke opp mot 30 000–50 000 m3 nå i vår/sommer. Da tror jeg også det meste skal være tatt som har en OK verdi.

Kalevi Tala og andre skogsentreprenører har rikelig å ta tak i fortsatt.
Foto: Anita Tala

– Utrolig flaks

Hvordan er prisene på vindfall dere nå skal ta ut?

– Prisutviklingen etter sommeren har vært slik at massevirkeprisene har gått oppover, og sagtømmerprisene har gått nedover. Nå ser sagtømmermarkedet bedre ut framover, og vi håper at massevirke skal holde seg der det er nå. Blir det slik, så har vi hatt utrolig flaks med både priser og avsetning gjennom oppryddingsperioden.

Dølven forteller at lav kronekurs er helt avgjørende nå. – Det gjelder for eksport av tømmer, men ikke minst for industrien som eksporterer stadig mer av trelasta og papirproduktene. Lav kronekurs gjør at industrien har salg nok til å kjøre for fullt – selv om det norske markedet ikke er på topp. Norsk tømmer og trelast er ettertrakta vare i eksportmarkedet.  

6–7 hogstlag

Hvilken maskin- og transportkapasitet regner dere med å ha i vår, sommer og høst? 

– Først og fremst er det lokale entreprenørlag som kjører for Viken skog hele året som skal ta innspurten av oppryddinga. Vi får også inn to andre hogstlag som skal hjelpe oss. Da vil det totalt utgjøre 6–7 hogstlag.

– Når det gjelder tømmertransport, så vil nok det også hovedsakelig bli utført av lokale krefter.

Tømmerlunne
Snart vil det bli flere slike tømmerlunner. Foto: Arne Heimestøl

Les også..

Placeboeffekten

Placeboeffekten

Placeboeffekten er når kroppen vår føler seg bedre bare fordi ...
Løypekart Jennlismyra

Jennlismyra skiløyper

Sist fredag ble skiløypene fra Jennlismyra logget på treningsappen Strava. ...
Innbyggere

Befolkningsutvikling i Sør-Aurdal kommune

Ved utgangen av 3. kvartal 2024 var det 2 828 ...
Skisse av beredskapssenteret

85 % dyrere enn først planlagt

I kommunestyrets møte 20. februar ga konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke ...
Logo HIL

Onsdagsrenn 19. februar 2025

Skirennet denne uka gikk i fristil og med fellesstart. Kaldt ...
Begnadalen barnehage. Foto: Rune Stenslette

Barnehageopptaket er klart

I kommunestyrets møte 20. februar ga konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke ...