
Er vi forberedt på vårflom?
Publisert av Arne Heimestøl 28.04.2023. Sist oppdatert 27.04.2023.
Vi må hvert år forberede oss på at vårflommen kan bli fra helt ordinær til uvanlig stor, avhengig av været. Det var budskapet fra NVE til kommunene og Fylkesberedskapsrådet fredag 21. april.
Det ligger fortsatt en del vindfall i elver og bekker. Disse kan bidra til propper som fører til skader på blant annet bruer og veger.
Vi har spurt skogbrukssjef Espen Nerødegård hva skogbrukere bør tenke på før en eventuell vårflom for alvor setter inn.
– Grunneier og vegeier har vel de samme oppgavene hver vår (og i forkant av store nedbørsmengder) i forhold til å sørge for at stikkrenner ikke er tela eller tette med kvist, jord/steiner. Eventuelt bør en brøyte bredere enn normalt slik at vannet renner i veggrøfta i stedet for i vegbanen.
Les også..
Økende skogbrannfare
Tørke medfører betydelig økt fare for brann i skog og ...
Test av Nødvarsel
Onsdag 14. juni klokken 12 testes Nødvarsel på mobil og ...
Dugnadsuke på Fønhuskoia – blir du med?BEKJENTGJØRELSE
Onsdag 14. – lørdag 17. juni blir det dugnadsuke på ...
Innrømmer brudd på kommuneloven
Torsdag 23. mars var det møte i formannskapet. I innkallinga kunne ...
Statsrådsbesøk
Onsdag 31. mai var olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) ...
Stadig færre ledige i Innlandet
Ved utgangen av mai var 4 817 personer i Innlandet ...