Markering i gapahuk

Samenes nasjonaldag markert i Hedalen og Begnadalen

Publisert av Emmy Bakkom 10.02.2023. Sist oppdatert 09.02.2023.

6. februar 1917 inviterte Elsa Laula Renberg, som var opptatt av samenes rettigheter, samene til møte i Trondheim. Dette ble opphavet til Samefolkets dag, etter hvert også kalt Samenes nasjonaldag.

I Store norske leksikon leser vi at Renberg var en samisk organisasjonsbygger, reindriftssame og jordmor. Hun var en pioner i arbeidet med å stifte samiske organisasjoner og å avholde større samepolitiske møter. Hun stod i spissen for det første samiske landsmøtet i 1917, som forente samer fra Norge og Sverige, Nord-Sápmi og Sør-Sápmi.

Elsa Laula Renberg var sørsame og bodde i løpet av sitt liv både på norsk og svensk side av grensene gjennom Sápmi.

Vi som er av den eldre generasjonen, har ikke opplevd at det er en lang tradisjon å markere dagen. Etter hvert har det blitt en offisiell flaggdag, og mange steder et det storstilt feiring.

Markering i Begnadalen barnehage og Hedalen naturbarnehage

Det var veldig hyggelig å bli invitert til Begnadalen barnehage. Der ble jeg møtt av det samiske flagget  og spente unger som satt som tente lys og ventet på samen. Så hyggelig , og så ble det servering av nydelig bidos, en samisk rett, som var laget sammen med barna. I Hedalen naturbarnehage hadde også det samiske flagget kommet opp.

Feiring i gapahuk på Nerbye

Vi er ikke mange med samiske aner i Hedalen, men vi ble enige om å møtes til en liten feiring (etter litt oppfordring av bygdas fotograf som savna bilder av noen i samedrakt). Halstein og Ruth-Heidi klargjorde gapahuken og fyrte opp i bålpanna klar til kaffikoking i svartkjel, og klar til å ta imot oss selv om det ble senkveld. Saueskinnsfôr var lagt ut, og lykter var tent.

Elin Solvang, Ruth Heidi Grønbeck, Liv Johanne Huseby og Emmy Bakkom
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Det ble en hyggelig feiring med Halstein som servitør og Arne P. som foreviget hele opptrinnet.

Selvsagt hadde vi pynta oss i våres gaptaer. Liv hadde gitt bort sin, men den heldige mottaker hadde ikke anledning å møte. Kaffe og gløgg ble inntatt av kokser (trekopper).

Det var hyggelig at det var to fra Honningsvåg, og så var vi to fra Kappfjellslekta  på Majavatn.  Joiken var det Honningsvåggjengen som må få æren av.

Kanskje vi kan invitere til en litt mer utvida sammenkomst neste år?

Samefolket har hatt tradisjon for å ha sine møteplasser.
Video: Arne G. Perlestenbakken
Ruth-Heidi Grønbeck og Liv Johanne Huseby er begge fra Honningsvåg. Her ser de på bilder Liv hadde tatt med til samlinga på Nerby.
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Liv Johanne Huseby tidlig på 60-tallet
Fra Liv Johanne Huseby sitt album
Ruth-Heidi Grønbeck
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Liv Johanne Huseby og Ruth-Heidi Grønbeck er begge fra Honningsvåg.
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Elin Solvang og Emmy Bakkom fra Kappfjellslekta  på Majavatn.
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Hedalen kulturfestival

«Fire begravelser og ett bryllup» til Hedalen kulturfestival. NB! Aldersgrensen på forestillingen senkes til 13 år.

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 1. august gjester teaterregissør, dramatiker og teatersjef Morten ...
Brøtning fra Øvre Grunntjern til Nedre Grunntjern. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vassfarbrøtningen

Hvordan ble de veldige skogene i Vassfaret forvandlet til eksportvare? ...
Kommunedirektør Øivind Næss Foto: Arne G. Perlestenbakken

Avtale om kommunedirektørens fratreden

Arbeidsgiverutvalget i Sør-Aurdal kommune og kommunedirektør Øivind Næss har inngått ...

Nesbyen–Hedalen veglag orienterer

Det har kommet spørsmål til styret for veglaget angående vedlikehold ...

Stabilt arbeidsmarked med mange ledige stillinger i Innlandet

Arbeidsmarkedet i Innlandet var fortsatt stabilt i juni. Ved utgangen ...

Statsforvalteren sier nei til hogst langs sidebekk i Hedalen

Statsforvalteren i Innlandet har avslått Sør-Aurdal kommunes søknad om å ...