Fra løypemaskina

Rapport fra Hedalen løypelag

Publisert av Stig Grydeland, leder i Hedalen løypelag 03.02.2023. Sist oppdatert 03.02.2023.

Mye snø er vi glade i, men det gir også utfordringer. Mye og utfordrerne kjøring og løse løyper er en konsekvens.

Første helga etter nyttår var det så mye nysnø at vi måtte avvente kjøring. Fire lange dager påfølgende uke gikk med til å komme igjennom nettet, da med flere kjøringer.

Så langt denne sesongen kjørte vi med glattebrett og sporsettere etter maskin, noe vi alltid må starte sesongen med grunnet stein og mye utfordringer i løypene.

Forrige helg var det nok snø til det nye freseagregatet ble montert. Fresen har til funksjon å løse opp hard og iset snø, samt piske luft ut av puddersnø når det er løst.

I tillegg til freseskovel over hele maskin bredde, har vi på den nye maskin en liten ekstra fres foran hver sporsetter som gir ekstra fine og faste spor.

For to uker siden var det mye nysnø, og utfordringen var i hele tatt å komme igjennom nettet. Siste helg var det helt motsatt, skare og harde drevfonner å jobbe seg gjennom.

Med nye maskin og moderne teknologi, er det mange muligheter. Det skal læres og erfares, – tilpasses og justeres, – noe vi jobber med. Fortsatt må en regne med noe løse løyper, spesielt imellom sporene, dvs. beltene. Ved å kjøre en beltebredde til side for forrige kjøring vil bedre på dette, – der det er plass.

Slafjellrunden kjøres med skuter, – en tur i høyfjell som bare må oppleves. Skuter har ingen fres eller press utover skuterens og sporsetterens egen tyngde. Det gjør at når det er hardt, som forrige helg, – så er det like greit å gå utenfor sporet.

Vi minner også om den generelle informasjon om løypekjøring på hjemmesiden vår, samt Skisporet.no.

Mange har betalt løypebidrag, men vi håper på flere. Det går med 3 – 4 bidrag i bare drivstoffutgifter hver uke ….

God tur – sees i løypa.

Foto: Stig Grydeland

Les også..

Kulturpris

Hedalen.no i 2018

På Hedalen.no kunne leserne i 2018 følge både nye satsinger ...
Tautrekking

Idrettens dag 2025

Søndag 7. september arrangerte Hedalen idrettslag den tradisjonsrike Idrettens dag, ...

Godt fiske i Vassfaret

Sommeren og høsten har bydd på godt fiske i Vassfaret, ...
Kaffestund med allsang

Trivelig samling på Hedalsheimen

Sist søndag arrangerte foreningen Hedalsheimens venner kaffestund med allsang for ...
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vedtok å dekke inn 500 000 av kirkelig underskudd

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag 4. september å dekke inn ...
Kirkerottene

Kirkerotteteater i Bagn kyrkje torsdag 25. september kl. 17.30

BEKJENTGJØRELSE: I år får kirkerottene besøk av Lea Mus. Kirkerottene ...