Anne Marie og Liv

Hedalen helselag sin 13. dagsbasar

Publisert av Anne Marie Skinnes Lie 11.01.2023. Sist oppdatert 11.01.2023.

Etter to år med avlysning kunne vi sist lørdag møtes på Hedalen skole til basar. Hedalen helselag er 110 år i 2023, og tradisjonen med basar holder seg.

Tolv loddselgere hadde dekka 16 roder i bygda, og loddsalget fortsatte på basaren. Hovedgevinst var bålpanne fra Promek. Det var flere gevinster gitt av butikker både på Fagernes og Bagn, i tillegg til fine ting fra folk i bygda.

Aktiviteter og kafé

For mange er aktiviteter det viktigste denne kvelden. Skarp konkurranse i skyting med luftgevær og stillongs i kjelleren. Pilkast på digre asfaltplater på musikkrommet.

Nytt av året var kastematte for barn under 7 år, der alle fikk premie. Den hjemmelagde tombolaen fra 1950 fikk seg mange snurr. Inni den er det flust med vinnerlapper, så godteriet går unna. Kvissløype er også populært.                       

Det som er fint med basar, er at vi rusler hit og dit, og risikerer å komme i prat med både den ene og andre, unge og gamle. Det er kafe med rundstykker, kake, pølse og drikke. 22 frivillige sørget, sammen med styret, for gjennomføringen.

Den hjemmelagde tombolaen fra 1950 fikk seg mange snurr.
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Kastematte Foto: Arne G. Perlestenbakken
Pilkast. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Disse guttene prøver seg på kviss. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Loddsalg og administrasjon av kviss. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Luftgeværskyting. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Matservering på kjøkkenet. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Underholdning

Vi har både musikkorps og sangkor i bygda, de er faste innslag på basaren. Førstnevnte med dirigent Bjørnar Bjørnstad spilte tre nummer, det siste var ”Hemat tel jul” med fin sang av Halvor Grønhaug. Sangkoret med dirigent Kjell Ivar Vestrom hadde to nummer, det siste sammen med Begnaljom.

Det var nytt og velklingende, det var mange føtter i sving i salen. Begnaljom avlsluttet aleine med ”Nissedans”.  Det var Solfrid Olmhus på langeleik, Ivar Øvergård på trekkspill, Torunn Bolstad og Maja Alfredsen på fele.   

Video: Arne G. Perlestenbakken
Hedalen sangkor. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Hedalen musikkorps
Begnaljom. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Liv Huseby – en god forteller – et aktuelt tema

Liv fortalte om sin barndom under krigen, ledsaget av lysbilder. I 1944 var hun 8 år, og måtte flykte fra ”storbombingen” av Honningsvåg. I Repvåg bodde familien i to år, før tvangsevakueringen og nedbrenningen av Finmark og Nord-Troms startet. Bare kirka sto igjen i Honningsvåg.

Med en gutt på 11 dager la familien ut på ei lang båtreise til Mosjøen, hvor de ble til desember 1946. Da hadde far og onkel reist nyhuset i Honningsvåg. Det blei den beste jula Liv har opplevd. Det er ikke mange tidsvitner igjen. Liv fikk varm applaus fra en stående forsamling.

I 2017 intervjuet Solveig Lie Liv Huseby. Se oppslagene du finner lenke til nedenfor.

Livs historie – del 1 | Livs historie – del 2 | Livs historie – del 3 | Livs historie – del 4 |

Anne Marie og Liv
Anne Marie Skinnes Lie og Liv Huseby. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Folk kommer på basar, lørdagskvelden i snøværet

Vi er så glade for det. Men vi skjønner vi må være effektive. Alt blei gjennomført på 3,5 time. Vi avslutta med premiering og Nils Garli sin magiske trekning av gevinster på PC.

Før i tida starta basaren kl. 15.00 og varte til over midnatt. Det blei sein oppattpynt!

Bra frammøte i bustete vær. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Tid til å prate. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Arbeidsmarkedet

Arbeidsledigheten i Innlandet fortsetter å synke

Innlandet ligger under landsgjennomsnittet i arbeidsledighet, og flere langtidsledige kommer ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Velkommen til åpen dag og salgsmesse!

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen Kunst- og husflidslag inviterer til en inspirerende dag ...
Nils Martin Sætrang

Sætrang kommenterer artikkelen om nettleie

Daglig leder i Sør-Aurdal Energi, Nils Martin Sætrang, har lest ...
Svein Erik Wold (Sp)

Wold skulle fått uttale seg før habilitetsvurdering

Torsdag 4. september behandlet kommunestyret saken Valg av tomt for ny ...
Sør-Aurdal Energi

Nytt om nettleie og Norgespris fra 1. oktober

Fra 1. oktober 2025 viderefører Sør Aurdal Energi dagens satser ...
Etter storstormen 21. november 2021. Foto: Arne Heimestøl

Hedalen.no i 2021

2021 bød på mange små og store hendelser i Hedalen ...