Formannskapet

Strømstøtte og strømutgifterYTRING 

Publisert av Formannskapet i Sør-Aurdal 11.10.2022. Sist oppdatert 11.10.2022.

Vi registrerer at svært mange av bedriftene i vår kommune nå sliter med høye strømutgifter. I tillegg vil dette kunne bli en dobbelt effekt dersom hyttebefolkningen vår velger å stenge hyttene sine framover. Hyttebefolkningen er en viktig kundegruppe for store deler av vårt næringsliv.

Vi ser også at mange av bedriftene faller utenfor ordningen med strømstøtte til næringslivet.

I sum syns vi dette er bekymringsfullt, og vi forstår at dette kan bli krevende. Det at strømstøtten ikke treffer mange av våre bedrifter, har vi rapportert oppover i systemet.

Kommunen selv har store strømutgifter og har ingen mulighet til å gi strømstøtte til lokalt næringsliv. Næringsfond kan ikke brukes til dette, da det vil være å gi støtte til drift og ikke til utvikling slik som statuttene sier.

Kommunen jobber kontinuerlig med å få ned egne strømkostnader, og det gjøres løpende vurderinger på hvilke tiltak som kan settes i gang og ikke, sett i lys av kost/nytte.

Det har tidligere være gjort en stor jobb med ENØK-tiltak i kommunen, men ytterligere tiltak sees selvfølgelig på.

Formannskapet i Sør-Aurdal kommune, 7/10 2022

Les også..

Bygdekino – torsdag 12. februar

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen Ungdomslag ønsker velkommen til bygdekino på Nordre Lokalet ...
Klikkbar logo til Hedda Hytter

Åpen dag hos Hedda Hytter

ANNONSE: Fredag 20. februar har vi åpen dag i Hedalen. ...
Flere slike utbedringer nord for Hedalen stavkirke

To fylkesveger i Sør-Aurdal får utbedring i ny fylkesvegplan

Innlandet fylkeskommune har vedtatt Handlingsprogram for fylkesveger 2026–2029. For Sør-Aurdal ...

Leilighet til leie i Åsli

ANNONSE: Lys og åpen kjellerleilighet på ca. 50 kvm. Leiligheten ...
Tomta for Nye SAUS

Vil bygge Nye SAUS for 90 til 100 elever

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag å gå videre med planer ...
Svein Løken

Restart av Hedalen Bonde- og Småbrukarlag!

YTRING: Hedalen har hatt eget Bonde- og Småbrukarlag i lang ...