Selfie på tyttebærtur

Bærnytt

Publisert av Arne Heimestøl 10.09.2022. Sist oppdatert 09.09.2022.

Det ser ut til å bli mye tyttebær i år, og på solrike plasser begynner bærene å bli modne. Torsdag tok jeg årets første tyttebærtur, og resultatet var svært bra!

I Wikipedia leser vi at tyttebær kan finnes på steder med lys, ettersom den lett utkonkurreres av blåbærlyng på skyggefulle steder. På grunn av bladenes utforming holder den godt på fuktigheten slik at den tåler uttørking.

Tyttebær foretrekker likevel noe skygge og sur jord. Næringsfattig jord blir tolerert, men ikke høy pH. Arten er ekstremt hardfør, og tåler -40 grader eller lavere, men den vokser dårlig der somrene er varme.

Tyttebær er det vanligvis mye av i Hedalen. Noen steder er det både blåbær og tyttebær, og da må du sikte godt med bærplukkeren hvis du ønsker å holde bærene adskilt.

Det tok ca. 1 1/2 time å plukke og rense 11 liter med tyttebær. Og som du ser; er er mer igjen. God bærtur!
Foto: Arne Heimestøl

Blåbær

Det er fortsatt blåbær å finne. De jeg så på torsdag, hadde fortsatt bra kvalitet.

Les også..

Utsikt nordover bygda fra Bautahaugen 17. mai 2021. Foto: Helge Nordby

Busetnad og stadnamn i Hedalen – del 1

I hovudfagsoppgåva Hedalens gardshistorie frå 1940 drøftar cand.philol. Harald Dokkehaug ...
Hedalen stavkirke ved juletider

Nyttårshøymesse

BEKJENTGJØRELSE: Det blir høymesse i Hedalen stavkirke v/Solgunn prestevikar og ...

Preken julaften 25 Begnadalen og Hedalen – Brobyggeren

Bønn: Kjære Jesus. Takk for at du lot deg føde ...
SOLLIE

En liten julefortelling

Fortellingen er basert på julen 1952–53 og er fortalt av ...
Hedalen musikkorps

Stemningsfull julekonsert i Hedalen stavkirke

Hedalen stavkirke var nesten helt full av forventningsfulle tilhørere da ...

Onsdagstreff med mat og trivsel på Hedalsheimen

Onsdagstreffene som Klara, Marly, Magnhild, Karin og Kari arrangerer på ...