Begnadalen skole. Foto: Arne Heimestøl

Misnøye med høringsprosessen

Publisert av Arne Heimestøl 13.08.2022. Sist oppdatert 12.08.2022.

Bygdeutvalget i Begnadalen er ikke fornøyd med høringsprosessen om Begnadalen skole og har sendt e-post til kommunen om dette.

I ny e-post datert 5. august til kommunestyrets medlemmer, kommunedirektør Haakon Boie Ludvigsen og kommunalsjef Inger Randi Kleven ytrer utvalget frustrasjon over flere forhold.

For det første skriver Begnadalen bygdeutvalg at de ikke har mottatt svar på henvendelsen som ble sendt en måned tidligere.

For det andre ytrer utvalget misnøye med høringsfristen som var satt – 8. august (midt i skoleferien).

For det tredje hevder bygdeutvalget at ikke alle har mottatt høringsdokumentene.

Videre uttrykkes det misnøye med at flytting av Begnadalen skole og framtida til bygningsmassen blandes i samme høring. – Slik vi ser det, er ikke høringsdokumentenes del om bygningsmasse gyldig, og kan derfor ikke behandles på kommende kommunestyremøte, skriver utvalget.

Ordføreren svarer

Ordfører Marit Hougsrud (Sp). Foto: Arne G. Perlestenbakken
Ordfører Marit Hougsrud (Sp). Foto: Arne G. Perlestenbakken

– Høringen omhandler i utgangspunktet kun skolen og de som er tilknyttet skoledrifta. Administrasjonen valgte likevel å innlemme andre som kan bli berørt av en nedleggelse i høringen, skriver ordfører Marit Hougsrud i e-post til Hedalen.no etter at vi stilte henne en rekke spørsmål.

– Høringsdokumentet ble laget og sendt ut før kommunestyret gjorde vedtaket sitt i saken om «Bærekraftig kommuneøkonomi». Hadde det vært en omvendt rekkefølge på dette, hadde nok ikke bygningsmassen vært med i denne høringen.

Ordføreren legger til at anmodningen fra bygdeutvalget om å skille to saker, vil bli tatt til følge. – Dette vil falle seg naturlig, siden det vil komme en større sak som omhandler alle kommunens bygninger og arealer på et senere tidspunkt. 

Bygdeutvalget kritiserer høringsfristen som er satt. Er det aktuelt å endre denne?

– Det tror jeg ikke. Fristen er satt for å rekke å få saken til kommunestyret den 15. september, skriver ordføreren.

Bygdeutvalget kritiserer også kommunen for at de ikke har fått svar på e-post som ble sendt til kommunen 4. juli. Hvilke frister har Sør-Aurdal kommune for å gi tilbakemelding på slike henvendelser?

– Dette er jo bare å beklage. I utgangspunktet er det 14 dager som er fristen for å gi beskjed om at posten er mottatt, dersom man ikke kan gi et fullverdig svar innen rimelig tid. E-post som kommer til postmottak, får vanligvis et svar om at eposten er mottatt. På grunn av oppdateringer hadde denne funksjonen slått seg av. Skikkelig uflaks med andre ord! Bygdeutvalget fikk svar den 2. august.  

Les også..

Bedehuset

Bedehusbasaren

BEKJENTGJØRELSE: Det blir basar på Bedehuset onsdag 25. mars kl. ...
Line Kamilla Heimestøl

Flaks og uflaks – hva gjør vi når vi likevel blir syke?

Jeg har tidligere skrevet mye om hvordan vi kan holde ...
Tingvoll

Kulturmidler og kulturpris i Sør-Aurdal – frister i april og mai

Frivillige lag og foreninger i Sør-Aurdal kan nå søke om ...

Velkommen til påskepubquiz & fest på Lokalet!

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 28. mars inviterer vi til ein sosial og ...
Marita Grøvslien, Begnadalen dagligvare. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Ny nærbutikk i Begnadalen etter stort bygdeengasjement

Da Joker Finnøen stengte dørene i mai 2025, mistet Begnadalen ...

Vi over 60 – en hyggelig kveld i regi av menighetsrådet

Menighetsrådet i Hedalen arrangerte sist lørdag samlingen Vi over 60. ...