Knut Reiersrud og Iver Kleive

– Sterk og stemningsfull start på Hedalen kulturfestival

Publisert av Arne Heimestøl 06.08.2022. Sist oppdatert 06.08.2022.

Samtlige 170 billetter var utsolgt da Hedalen kulturfestival 2022 fredag kveld ble innledet med konsert av Iver Kleive og Knut Reiersrud i Hedalen stavkirke.

Til og med fem svaler stilte på konserten. De hadde ikke kjøpt billett, men fløy rundt i den eldste delen av kirka og sang med – til stor munterhet for de frammøtte.

Fem svaler ble med på konserten. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Iver Kleive er organist, studiomusiker, akkompagnatør, komponist, solist og dirigent. I 2017 ble han utnevnt til ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden for sin innsats for norsk musikkliv.

Knut Reiersrud er prisbelønnet både som gitarist og komponist og er internasjonalt kjent fra en lang rekke samarbeid med flere artister.

Videoglimt

Nedenfor kan du få med deg korte utdrag fra den innholdsrike konserten

Video: Arne G. Perlestenbakken

Lot seg begeistre

Ingrid Hauge Lundby, Frøydis Børresen og Knut Lundby var på konserten. Dette sier de om det de fikk oppleve i stavkirka vår denne kvelden:

– Knut Reiersrud og Iver Kleive ga oss en sterk og stemningsfull start på kulturfestivalen. Reiersrud er trollmann på gitarer, og Kleive tryller på orgel. Sammen fikk de til et sjeldent samspill med sine instrumenter.

– Gamle salmetoner fikk nytt liv. Vi ble overrislet med Bach og folketoner. De to musikerne kledde kirkerommet med sin musikk, i stor respekt for den gamle stavkirka. Samtidig åpnet de opp.

– Et høydepunkt ble ekstranummeret med instrumentalen av Overmåte fullt av nåde.

Ingrid Hauge Lundby, Frøydis Børresen og Knut Lundby. Foto: Arne Heimestøl

– Balsam for sjelen

– Dette var balsam for sjelen, sa styreleder i Hedalen kulturforum, Osvald Fossholm, da han takket Kleive og Reiersrud for konsertopplevelsen de dyktige musikerne hadde gitt oss.

– Det er også fantastisk å kunne sitte tett i tett igjen på konsert, slik vi gjør i kveld.

Osvald Fossholm, Knut Reiersrud og Iver Kleive. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Knut Reiersrud. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Iver Kleive. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

HIL-logo

Fotball denne uka – onsdag 4. juniBEKJENTGJØRELSE 

G13: Hedalen – Søndre Land. Kl. 19.00 (9-er) Kiosk: Is, ...
Konfirmanter 2003

Hedalen.no i år 2003

Hedalen.no fortsatte vokse, og nå kom Begnadalen.no også på nettet. ...
På Stortinget. Foto: En av statssekretærene til statsråd Nessa

Oslotur

Tidlig morgen onsdag 21. mai reiste elever og lærere på ...
Kulturskolen

Kulturskolen i Begnadalen kirke

Torsdag 22. mai hadde Sør-Aurdal Kulturskole en utflukt til Begnadalen ...
Kommunestyret

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...