Moltekart

Bærnytt

Publisert av Arne Heimestøl 14.07.2022. Sist oppdatert 10.07.2022.

Det ser ut til å bli noe molter i år også. Undertegnede har besøkt en del steder og kan slå fast at mengdene varier fra svær små til brukbare forekomster.

Jeg har ikke vært i fjellet ennå, og kan derfor ikke si noe om hvordan det ser ut der. De første moltene vil trolig være plukkeklare fra slutten av juli.

Bildet ovenfor viser moltekart på ei solrik myr ca. 600 meter over havet. Bildet tok jeg søndag 10. juli.

Blåbær

Frost og tørke skadet mye av blåbærlyngen i vinter. Ny lyng kommer opp, men den blir det ikke bær på i år. Flere steder har lyngen overlevd, og jeg har sett bra med blåbærkart. Jeg tror det kommer til å bli gode muligheter for å høste blåbær i år også.

Her ser du eksempel på brun lyng – lyng som er skadet – men på samme sted finnes det lyng som overlevde, og som har kart.

Tyttebær

Hvordan det blir med tyttebær, er for tidlig å si. Blomstringa går mot slutten, og i starten av august vil en se resultatet av den. Tyttebærene vil være plukkeklare i september.

Blåbærkart og blomstrende tyttebærlyng i samme område

Les også..

Vann- og avløpstjenesten

Monopol, millioninvesteringar og manglande sjølvkost

LEIAREN: Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok i budsjettmøtet torsdag 11. desember ...

Enebolig, Øvrevegen 174, blir ledig fra januar

ANNONSE: Koselig enebolig sentralt i Hedalen.Ligger fint til for seg ...
Hedalsheimen. Foto: Helge Nordby

Minnegave

Hedalsheimens venner takker for minnegave ved Aslaug Nerbys begravelse! Med ...

Førpremiere på Lucia-festen

Når dette skrives, har årets luciafest gått av stabelen. Det ...
Hedalen stavkirke

Julekonsert

BEKJENTGJØRELSE: Det blir julekonsert i Hedalen stavkirke søndag 21. desember ...

Temakveld

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen helselag, Hedalen idrettslag og Hedalen Røde Kors inviterer ...