Tømmerlunne

Godt nytt for skogbruket

Publisert av Arne Heimestøl 01.06.2022. Sist oppdatert 01.06.2022.

– Sagbrukene er i ferd med å gå fulle, men etterspørsel fra utlandet og eksportavtaler gjør at prisene holder seg rekordhøye, sier skogbruksleder i Viken skog i Sør-Aurdal, Kai Reidar Dølven . – Dette gjør at vi nå kjører en del tømmer til Drammen.

– Etterspørselen etter massevirke er også svært høy. I sum fører dette til at transportkapasiteten blir anstrengt.

God avvirkning

Tirsdag 24. mai hadde Viken skog avvirket 120 000 kubikkmeter med skog i Sør-Aurdal etter vindfallet 19. november 2021. I tillegg kommer avvirkninga andre kjøpere har stått for. – Jeg vil tro at vi er er vel halvvegs i oppryddingsarbeidet nå, sier skogbrukslederen.

Store områder i Vestbygda i Hedalen er ryddet for vindfall . Foto: Arne Heimestøl

Sommerdrift

Viken skog skal avvikle ferie, men det er gjort unntak for vindfallområder. Dette betyr at avvirkninga kan fortsette i Sør-Aurdal i feriemånedene også.

– Ferie må avvikles for dem som er i arbeid i vårt område, men jeg regner med at de fleste sørger for drift, om den blir noe redusert, sier Dølven.

Skogbruksleder Kai Reidar Dølven, Viken skog

Sprøyting av tømmerlunner

Det er fortsatt mange og store tømmerlunner rundt om i kommunen. Noen steder må veger tørke opp før tømmerbilene kan komme til. – Der tømmeret ikke ligger for nær bekker, elver eller vann, vil vi sprøyte mot treborende insekter. Slike insekter kan nemlig skade tømmeret, forteller skogbrukslederen.

Godt og tjenlig vær

Etter 19. november 2021 har det vært gode forhold for avvirkning. En periode i vår var det svært tørt, men nå har det kommet en god del nedbør, og mer er varslet.

I mai kom det 80 mm nedbør på målestasjonen på Søbekkseter. Kjølig og vått vær har gitt mindre uttørking enn det kunne ha vært. Dette bidrar til å ta vare på vindfall som skal avvirkes og uttransporteres.

– Vi ønsker oss en fortsatt våt sommer, sier Dølven.

Les også..

Vannverket i Hedalen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Overskred fluorgrensene i mange år – slipper påtale

Politimesteren i Innlandet har gitt påtaleunnlatelse etter svikt i drikkevannsleveranse ...

Utvekster på trær blir gull for håndverkere

I norske skoger vokser det noe som ved første øyekast ...
Karding og spinning

Fokus på karding og spinning

Lørdag 19. juli sto spinning på rokk i sentrum på ...
Fjorårets marknad med firmastands

Markedsdag på Bagn lørdag 23. august

Lørdag 23. august klokken 10.00 til 16.00 inviteres hele Sør-Aurdal ...
Tove Linnea Brandvik

Tar partiene likestilling av funksjonshindrede på alvor?

YTRING: Norges Handikapforbund jobber for at funksjonshindrede skal ha like ...
Hus til leie

Til leie

ANNONSE: Nyrenovert hus på 50 kvm er nå ledig for ...