Hytte med solcellepanel

Bygger inn solcellepaneler i hyttetak

Publisert av Arne Heimestøl 13.04.2022. Sist oppdatert 12.04.2022.

Hedda Hytter ønsker å være med på det grønne skiftet. Nå har hyttefabrikken bygd ei hytte med 12 solcellepanel innebygd i tretaket. Dette er et samarbeidsprosjekt med Miljøtak, som er leverandør av panelene, og Sikom, som leverer styringssystemet.

Hytta er bygd i Robølshøgva hyttegrend ved Heggenes, og den er allerede solgt til en familie som tar hytta i bruk i mai.

Betydelig årsproduksjon

I mars produserte panelene 450 kilowattimer strøm. Årsproduksjonen er forventet å bli på 4 500–5000 kWh.

Salgsrådgiver Helge Nordby i Hedda Hytter opplyser at slike løsninger må avklares med kommunen da panelene uansett vil være synlige på fasaden. I tillegg må en el-installatør sørge for tilkobling og innmelding.

Foto: Hedda Hytter

– Hedda hytter vil fremover legge til rett for ettermontering ved å legge trekkerør for kabel fra taket og ned til sikringsskapet, sier Nordby.

– Vi skal følge forbruket i hytta over ett år, og målet er at hytta skal ha et 0-forbruk når den ikke er i bruk.

Daglig leder i Sør-Aurdal Energi, Nils Martin Sætrang, opplyser at et typisk årsforbruk på strøm til høystandard hytte i Sør-Aurdal kan ligge på 13 000 kWh. Ut fra dette vil solpanelet bidra til ca. 1/3 av forbruket.

Styringssystemet bidrar til å utnytte strømmen i det den produserer, – f. eks. vedlikehold av varmtvannet kan legges til et tidspunkt sola skinner.

– Systemet kan suppleres med batteribank for lagring, men foreløpig vil det være en ganske stor investering. I den grad det blir overproduksjon av strøm fra panelet, så kan det selges tilbake ut på nettet, sier Nordby.

Vil være med på det grønne skiftet

For over 10 år siden ble Hedda Hytter sertifisert som Miljøfyrtårn-bedrift. – Vi ønsker å være med på det grønne skiftet. Flere tiltak er allerede i gang, sier Nordby.

– Forsøk med miljøvennlig isolasjon til hyttene og redusert transportbehov som følge av å kjøpe råvarer så lokalt som mulig, er eksempler på det.

Les også..

Vegarbeid

BEKJENTGJØRELSE: Vegarbeid pågår på Hedals-engene i dag og noe spredt ...

Mitt Sør-Aurdal SA foreslås oppløst – ber andelseiere om siste innbetaling

Mitt Sør-Aurdal SA foreslås oppløst. På et ekstraordinært årsmøte 11. ...

Dugnad ved Hedalen stavkirke

Mandag 11. mai ble det arrangert dugnad ved Hedalen stavkirke. ...
HIL-logo

Dugnad på stadion, grusbanen og i aktivitetsparken

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen idrettslag trenger din hjelp! Fredag 29. mai kl. ...
Hedalen stavkirke. Foto: Helge Nordby

Gudstjeneste

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til pinsegudstjeneste med dåp i Hedalen stavkirke søndag ...

17. mai 2026

Her følger flere bilde- og videoglimt fra 17. mai 2026. ...