Kommunestyret

Ny spørreform i Sør-Aurdal

Publisert av Arne Heimestøl 16.03.2022. Sist oppdatert 15.03.2022.

Torsdag 10. mars vedtok kommunestyret, etter forslag fra ordfører Marit Hougsrud (Sp), enstemmig å innføre spørreformen interpellasjon.

Formålet med interpellasjoner er å skape en bredere debatt omkring et grunngitt spørsmål enn det som folkevalgte kan ved å stille et spørsmål i den ordinære spørretimen, slik det er omtalt i kommunens reglementshefte. Det er i kommunestyremøter det er mulig å ha spørretimespørsmål og interpellasjoner.

Gjennomføring

Kommunestyremedlemmer eller møtende varamedlemmer kan fremme interpellasjoner. Dersom medlemmet uteblir, skal interpellasjonen overføres til neste møte.

Interpellasjoner skal fremmes for ordfører minst 14 dager før kommunestyret behandler den.

Det er ordføreren som skal besvare interpellasjonen, og det er avsatt inntil 30 minutter til ordskifte i behandlingen av den. Ordføreren leder debatten.

Ifølge vedtatte retningslinjer skal interpellasjoner gjennomføres i åpent møte hvis ikke annet følger av lovbestemt taushetsplikt, særskilt lovbestemmelse eller vedtak etter kommunelovens § 11-5.

En interpellasjon kan føre til at temaet kommer opp som sak i kommunestyret. Skal dette skje, må en følge saksbehandlingsreglene i kapittel 11 i kommuneloven.

Les også..

Sjekkpunkt

Hedalen sveis og rep.

ANNONSE: Hedalen sveis og rep. har disse åpningstidene i jula ...
Flotte løyper i Hedalsfjella Foto: Heidi Sverdrup Augdal

Vi er klare – men trenger snø

Snart er julen her, og mange er spente på om ...
Frelsesarmeen

Juletrefest på Hedalsheimen

BEKJENTGJØRELSE: Søndag 4. januar kl. 15.00. Andakt ved major Harold. ...
Vann- og avløpstjenesten

Monopol, millioninvesteringar og manglande sjølvkost

LEIAREN: Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok i budsjettmøtet torsdag 11. desember ...

Enebolig, Øvrevegen 174, blir ledig fra januar

ANNONSE: Koselig enebolig sentralt i Hedalen.Ligger fint til for seg ...
Hedalsheimen. Foto: Helge Nordby

Minnegave

Hedalsheimens venner takker for minnegave ved Aslaug Nerbys begravelse! Med ...