Illustrasjonsbilde mast

Strømstøtten for februar

Publisert av Arne Heimestøl 03.03.2022. Sist oppdatert 03.03.2022.

I februar var gjennomsnittsprisen på strøm for Sør-Norge (NO1, NO2 og NO5) på litt over 120 øre. Støtte til strømregningen i vårt område blir på 50,54 øre/kWh. Dette opplyser NVE.

Formel for støttesatsen

(gj.snitt områdepris – terskelpris) * komp.grad * mva

(gj.snitt områdepris – 70 øre/kwh) * 0,80 * 1,25

Fratrekk

Alle betaler strømregningen til strømleverandør. – SAE trekker strømstøtten til husholdninger for februar fra på nettleiefakturaene som sendes ut om ei ukes tid, opplyser økonomi- og administrasjonsleder Marit Aaslie Brenden i Sør-Aurdal Energi.

Støtte til husholdningene

Dette leser vi på regjeringen sin nettside:

«Regjeringen har innført en strømstøtteordning som skal hjelpe husholdninger med å håndtere ekstraordinære strømpriser gjennom vinteren. Ordningen fungerer slik at når gjennomsnittlig markedspris (elspotpris) for måneden i det prisområdet husholdningen tilhører overstiger 70 øre per kilowattime (kWh), vil staten betale 55 prosent av prisen over dette nivået for forbruk i desember 2021 og 80 prosent for forbruk fra og med januar til og med mars 2022. Gjennom ordningen vil en husholdning få støtte til strømforbruk på opptil 5000 kilowattimer per måned per målepunkt.

Ordningen omfatter kun husholdningsforbruk, og ikke næringsliv eller fritidseiendom og administreres gjennom nettselskapene.»

Andre støtteordninger

Det finnes flere støtteordninger, blant annet til jordbrukssektoren og lag og foreninger.

Les også..

Klikkbar logo til Hedda Hytter

Åpen dag hos Hedda Hytter

ANNONSE: Fredag 20. februar har vi åpen dag i Hedalen. ...
Flere slike utbedringer nord for Hedalen stavkirke

To fylkesveger i Sør-Aurdal får utbedring i ny fylkesvegplan

Innlandet fylkeskommune har vedtatt Handlingsprogram for fylkesveger 2026–2029. For Sør-Aurdal ...

Leilighet til leie i Åsli

ANNONSE: Lys og åpen kjellerleilighet på ca. 50 kvm. Leiligheten ...
Tomta for Nye SAUS

Vil bygge Nye SAUS for 90 til 100 elever

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag å gå videre med planer ...
Svein Løken

Restart av Hedalen Bonde- og Småbrukarlag!

YTRING: Hedalen har hatt eget Bonde- og Småbrukarlag i lang ...
Line Kamilla Heimestøl

Matprepp – for sunn hverdagsmat!

Forrige uke skrev jeg litt om hva slags mat som ...