Egenberedskap

Egenberedskap

Publisert av Arne Heimestøl 11.01.2022. Sist oppdatert 11.01.2022.

Naturkatastrofen 19. november er en påminnelse til oss alle om at vi har ansvar for egenberedskap. Nå er et nytt uvær på vei.

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) skal ha oversikt over risiko og sårbarhet i samfunnet. De skal være pådrivere i arbeidet med å forebygge ulykker, kriser og andre uønskede hendelser, og skal sørge for god beredskap og effektiv ulykkes- og krisehåndtering.

Hefte med gode råd

DSB har laget et hefte som vi kan bruke når vi forbereder oss på at nye, alvorlige hendelser kan inntreffe.

I innledningen til heftet leser vi dette:

«Vi lever i et trygt og stabilt samfunn der vi er vant til at det meste fungerer som det skal. Livet i Norge er imidlertid helt avhengig av blant annet strøm, vann og internett – og nettopp det er vår største sårbarhet.

Uvær, naturhendelser, sabotasje, tekniske problemer, terror eller krigshandlinger kan føre til at mange mister for eksempel strøm eller vann, og at det kan bli vanskeligere å få tak i nødvendige varer.

Når samfunnet rammes av en stor hendelse eller krise, er det mange som trenger hjelp. Hvis flere av oss er i stand til å ta vare på oss selv og de rundt oss ved en hendelse, kan hjelpen settes inn der behovet er størst. På den måten er du en del av Norges beredskap.

Derfor ber vi alle husstander i Norge om å ta noen enkle grep for å bedre sin egen beredskap. I dette heftet går vi igjennom de grunnleggende tingene du bør ha tenkt gjennom, og konkrete eksempler på hvordan du kan klare deg selv i minst tre dager ved en hendelse.»

Les også..

Kommunestyret

Kommunestyresak får etterspill

Sør-Aurdal kommunestyre behandlet 22. mai 2025 sak 034/25 om kjøp ...
Hedalen G 13

– Et samlingspunkt som bidrar til fellesskap og trivsel i hele bygda

Hedalen IL har en stolt tradisjon innen fotball, og sporten ...

Velkommen til verden!

08.05.25 kom Eivor til verden på Ringerike sykehus. Sigurd og ...
Sørgarden

Historisk tilbakeblikk på Sørgarden, gnr. 76 bnr. 6

Åsli ligger lengst nord og øverst i Hedalen. Her finner ...
Skjermtrestillingshogst. Foto: Tor Kristian Stugård

Nortømmer styrker tilstedeværelsen i Valdres

Tor Kristian Stugård fra Nortømmer AS har blitt aktiv virkesinnkjøper ...