Gudbrand, barna og Vilde

Har flytta hjem til Hedalen

Publisert av Arne Heimestøl 19.12.2021. Sist oppdatert 15.12.2021.

I august i år flytta Vilde Ildjarnstad Jordet, Gubrand Grynes Jordet og barna, Eline og Adele, inn i nytt hus på gården Jordet i Hedalen.

Gubrand og Vilde har vokst opp i Hedalen. Etter endt skolegang flyttet de fra bygda for å studere. I flere år bodde de i Fredrikstad. I 2018 ble de gift i Hedalen stavkirke.

Utdanning og arbeid

Vilde er utdannet adjunkt, og Gudbrand har fagbrev som tømrer med videreutdanning fra teknisk fagskole som fagskoleingeniør innen bygg. 

Vilde har fått jobb på Hedalen barne- og ungdomsskole, og Gudbrand er driftsleder på Hedda Hytter. Han jobber også for det lokale brannvesenet og var en av dem som startet opp HT Gjerde Valdres AS (en bedrift med Hans Dahma Pandur som daglig leder, og to til tre mann i fast arbeid i sesongen). 

Aktiv fritid

Hva verdsatte dere særlig å være med på i oppveksten deres i Hedalen?

– Vi satte pris på det sosiale, bruken av naturen og alle aktivitetene Hedalen har å by på. Vi var med på 4H, skyting, jakt, dans, teater, ski, fotball og mye mer. Det er aktiviteter vi håper barna våre også kan få glede av fremover.  

Hvilke fritidsaktiviteter vil dere prioritere nå?

– Gudbrand er veldig ivrig jeger, og jeg er glad i idrett. Vi får se hva vi benytter oss av. Det er gøy at det er så mye å velge mellom her, forteller Vilde.

Vilde, Eline, Gudbrand og Adele

Flere gode grunner til å flytte til Hedalen

Bygda har plass til flere innbyggere. Hvilke grunner kan det være til at flere bør flytte hit?

– Mange har spurt om vi trives, og da svarer vi at egentlig er hverdagen den samme her som i Fredrikstad – den flyr av gårde med jobb, familie og venner. Vi bor bare tettere på naturen og turmuligheter rett utenfor – noe som bør være en hovedgrunn til at flere flytter hit. Det er et paradis for barn å vokse opp i slike omgivelser, sier Gudbrand.

– Bygda har godt samhold, med mange bidragsytere og en stor dugnadsånd. Vi får til det vi vil her oppe også!

– Samtidig er Hedalen avhengig av flere innflyttere av alle slag, for at vi skal ha et levende lokalsamfunn i årene som kommer. Vi håper og tror at korona og karantene har fått mange til å se litt annerledes på det å bo på bygda.

Nytt hus med sentvoksende gran

Gudbrand og Vilde valgte å bygge sin egen bolig på gården til foreldrene til Gudbrand. Gudbrand har tegna huset selv.

– Vi fikk mye hjelp av familie og bedrifter lokalt, forteller Vilde.

– Huset stod ferdig et år etter første skuffe ble satt i jorda. Det har to etasjer med garasje i deler av kjelleren.

– Vi har hatt fokus på å benytte tre som råvare i hele byggeprosessen. Her har vi fått hjelp av lokale bedrifter i bygda og kommunen. Veggkonstruksjonen er oppbygd av trebaserte produkter med blant annet kledning av sentvoksende gran. Den er jernvitrolbehandlet fra Hogsrud gård (ved Knut Hogsrud). Dette er et kvalitetsprodukt som kan stå ubehandlet i hele sin levetid, sier Gudbrand.

Huset ligger høyt og fritt med panoramautsikt over store deler av Hedalen

Les også..

Logo Hedalen idrettslag

Stolpejakten 2025 er i gang!

Hedalen idrettslag har satt på plass og merket 35 stolper, ...
Kari-Anne Jønnes

Lytt til medlemmene, LO!YTRING 

Kritikerne står i kø når det er snakk om næringslivets ...
Hedalen ungdomslag

Hedalen ungdomslag informerer

Hedalen ungdomslag har laget dette informasjonsarket.
Hedalen kunst- og husflidslag

Kurs i plantefargingBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen kunst og husflidslag arrangerer kurs i plantefarging for nybegynnere. ...
Nye leger

Legetjenesten i Sør-Aurdal under press: Sliter med å rekruttere fastleger

Legetjenesten i Sør-Aurdal kommune har i løpet av 2024 stått ...
Muggedalen Foto: Håvard Sukke

Årsmøtet Vegen Nordby bru-Muggedalen bruBEKJENTGJØRELSE 

avholdes på Nordre Hedalen forsamlingshus 27.05. kl. 19.00.Vanlige årsmøtesaker. Saker ...