Rasert skog på Storrustemoen

Storstormen i 1934

Publisert av Siri Berg Stensrud 27.11.2021. Sist oppdatert 25.11.2021.

Min oldefar Ole E. Elsrud har skrevet i sine notater (bilde nedenfor):

«Den 1. september 1934 kom den største flommen som har vært siden i 1880 årene. Vannet gikk da tvers over Smedøya, brua reiste, samt en del kløverhå.

Natta til den 28. november gikk det en storstorm over Hedalen. Den blåste da ned en masse skog. Således blev nesten hele stykket mellom den gamle og den nye veien helt rasert. Likeledes nesten all skogen i Øvervollsjordet.

I søre Hedalen blåste det ned flere tusen tylfter med trær. Det året kom det i de første dager av november 86 cm sne, men i forbindelse med stormen kom det en sterk nordvestalinne så all snøen gikk igjen, siden var det ikke noe større snø hele vinteren. Gikk an å hugge vinnfall hele vinteren.»

Stormen som herjet på fredag, har tatt den samme skogen rundt Storrustemoen som min oldefar her beskriver; skogen mellom den gamle veien og den nye veien ned til Storrustemoen.

Veien ned til Storrustemoen var sperret og umulig å forsere på andre måter enn å klatre over og under store trær, før en skogsmaskin fikk ryddet veien dagen etter.

Bildeglimt fra stormens herjinger fredag 19. november 2021

Foto: Siri Berg Stensrud
Foto: Siri Berg Stensrud
Foto: Siri Berg Stensrud
Foto: Siri Berg Stensrud
Grusveien er vanskelig å finne under alle buskene. Foto: Siri Berg Stensrud
Foto: Siri Berg Stensrud
Dette bildet er også tatt stående på veien med utsikt mot hovedveien. Foto: Siri Berg Stensrud
Foto: Siri Berg Stensrud
Her er veien ryddet, og man ser et helt annet landskap rundt Storrustemoen enn det har vært så lenge jeg har levd. Foto: Siri Berg Stensrud

Les også..

Vaksinering

Tryggere vinter med vaksine – dette anbefaler FHI

Folkehelseinstituttet (FHI) anbefaler at eldre og personer i risikogrupper tar ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter søker til nyopprettede stillinger sykepleier, sosionom og helsefagarbeider

STILLINGSANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...
HIL-logo

HØSTDUGNAD lørdag 25. oktober kl. 12.00

BEKJENTGJØRELSE: Vi rydder bort sommeren og gjør oss klar for ...
Fossbrøtta

Elva som renner gjennom Hedalen?

Visste du at elva gjennom Hedalen har hele fire offisielle ...
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Hedalen.no i 2023

2023 ble et år rikt på små og store begivenheter ...
Hedalen kirkesogn

Stadnamn i Hedalen

I ein serie artiklar vil Hedalen.no setje søkjelys på nokre ...