Ildjarnstad skole

Hedalen private realskole 1946–1948

Publisert av Oddvar Gran 05.11.2021. Sist oppdatert 05.11.2021.

I 1946 var det kommet en prest til Hedalen som het Reidar Nilsen. Han var ung og ønsket å gjøre noe for ungdommen her.

Det var like etter  krigen, og Norge hadde så vidt kommet over frigjøringsrusen. Han var klar over det dårlige skoletilbudet de unge i Hedalen hadde. Krigen hadde stjålet ungdommen vår.                

16 tok eksamen

Dette ønsket han å gjøre noe med.  På egen hånd startet han Hedalen private realskole. Det var en treårig realskole som ble gjennomført på to år. Det meldte seg søkere fra Reinli og Begnadalen, i tillegg til de fra bygda. Høsten 1946 startet skolen med 21 elever. 18 av disse var fra Hedalen, 2 kom fra Begnadalen og 1 fra Reinli. Noen falt av etter hvert. 16 elever tok eksamen i 1948.

Foran fra venstre: Lektor Melfald, Borghild Lie, Inger Elsrud, Signy Huset og Reidar Nielsen
2. rekke: Kari Gunderhuset, Helga Huset, Helga Sukke, Maria Brager og Kari Aaslie
3. rekke: Halstein Vidar Klemmetsrud, Kjell Klemmetsrud, Oddvar Amundsplass, Oddvar Gran og Kåre Brenden
4. rekke: Anders Strømmen, Nils Huset og Arne Storruste

Grunnlag for videre skolegang

Denne skolen la nok grunnlaget for mange som kanskje ikke hadde kommet videre på skole. Det var en vanskelig tid med dårlig økonomi for de fleste.

Det ble bare med den ene gangen. Etter hvert ble det nok lettere å få studielån, og da søkte ungdommen på offentlige skoler utenfor Hedalen. Det var nok ikke enkelt å greie det økonomiske i tillegg til problemer med å skaffe gode fagutdanna folk.

Jeg tror at alle de som gjennomførte  realskolen her, lovpriser Reidar Nilsen. Det ga oss en bedre mulighet til å komme videre på andre skoler. Det er bare tre elever fra denne realskolen her i Hedalen som fortsatt lever.

60-årsjubileum

Helga Fekjær og Signy Langødegård tok initiativ til 60-årsjubileum på Ildjarntunet i 26. august 2007. Alle gjenlevende møtte fram, unntatt én som var forhindret på grunn av sykdom i familien.

Fra 60-årsjubileet i 2008
Grønnruss våren 1948
Samlet på samme skoletrapp som i realskoletida

Les også..

Fra bedriftsbesøket

Statsrådsbesøk

Onsdag 31. mai var olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) ...
Bjørn Lien

Stadig færre ledige i Innlandet

Ved utgangen av mai var 4 817 personer i Innlandet ...
Stien til Fønhuskoiavv

Skilt og stolpe forsvunnetETTERLYSNING 

Langs stien og vegen inn til Fønhuskoia ble det i ...
Marit Hougsrud, Heidi Strandbråten Kjensrud, Roger Kjensrud og Bård Høston. Foto: Arne Heimestøl

Vil være mer tilgjengelige for publikum

Fredag ettermiddag var ordfører Marit Hougsrud og politikontakt Bård Einar ...
klubbmesterskap

KlubbmesterskapetBEKJENTGJØRELSE 

Klubbmesterskapet i Hedalen skytterlag utsettes til etter sommerferien. Mer informasjon ...
Molteblomstringa er i gang. Foto: Arne Heimestøl

Bærnytt 2

Molteblomstringa er i gang. Dette bildet ble tatt på Jevnlismyra ...