Naturvernforbundet

Gi Norge en grønn regjering, Jonas!YTRING 

Publisert av Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet 14.09.2021. Sist oppdatert 14.09.2021.

Foreløpig resultat viser at miljøpartiene samlet gikk fram med 4,5 prosent i et stortingsvalg der alle partier snakket om klima- om miljøsaken.

Jonas Gahr Støre har nå en historisk sjanse til å gi Norge den grønneste regjeringen noensinne. Vi håper han bruker denne muligheten.

Klima- og miljøsaken har preget valgkampen. Ikke overraskende viser valgresultatet at miljøpartiene har styrket sin posisjon på Stortinget. De fire partiene som kom best ut i Naturvernforbundets partiguide, Venstre, MDG, SV og Rødt, har samlet hatt en framgang på 4,5 prosent sammenlignet med valget i 2017. Disse partiene fikk 20,5 prosent av stemmene. 

Rop om taktskifte i miljøpolitikken

Vi vil gratulere Jonas Gahr Støre med seieren og ønsker ham lykke til i arbeidet med å gi landet en ny regjering.

Naturvernforbundet understreker at natur- og klimakrisen må løses samlet. Det krever omfattende ny politikk på de fleste områder, i tillegg til en overordnet politikk for kraftig redusert forbruk av både energi og naturressurser, slik som materialer.

Innenfor klimaområdet er det aller viktigste grepet for oljelandet Norge at regjeringen avslutter all ny leting etter olje og gass. Innen naturområdet forventer vi at en ny regjering følger opp målet om 30 prosent vern av land og hav innen 2030 med konkrete tiltak.

Noen spesielt viktige saker

Naturvernforbundet har satt opp en liste med de viktigste sakene til partiene som nå forhandler om regjeringsmakt. Her er noen prioriterte saker:

  • Stans letingen etter mer olje og gass på norsk sokkel, både i nummererte runder og den såkalte TFO-ordningen.
  • Kutte Norges klimagassutslipp med minst 30 prosent innen 2025.
  • Flytte planavdelingen tilbake til Kima- og miljødepartementet.
  • Ruste opp og gjøre dagens veier mer trafikksikre i stedet for å bygge nye firefelts motorveier for 110 km/t.

I utbyggingssaker

  • Dumping av gruveavfall i sjø forbys i Norge, og gruveprosjektene med sjødeponi i Repparfjorden og Førdefjorden stanses.
  • Stanse all naturødeleggende vindindustri, deriblant planene på Innvordfjellet i Trøndelag og Davvi i Troms og Finnmark.
  • Reverserer høyreregjeringens underminering av norsk naturforvaltning
  • Gjenreise Statsforvalterens rolle med rett til å komme med innsigelser i byggesaker.
  • Sørge for omstilling til sirkulærøkonomi med redusert forbruk, mer materialgjenvinning, lovfestet produsentansvar og momsfritak på reparasjoner.

Les også..

Friluftslivets uke

Friluftslivets uke

Bilder: Bjarte Lie, Grethe Stensrud, Ragnhild Barlien Berge og Tone ...
Damelagene fra Bagn og Hedalen. Foto: Steinar Skjerve

Damefotballen ruller i Hedalen igjen

Fra tidlig i juni og helt fram til nå har ...
Normisjon

Hedalen misjonsforeningBEKJENTGJØRELSE 

Det blir møte i Hedalen misjonsforening onsdag 6. oktober kl. ...
Flom ved Sør-Aurdal ungdomsskole. Foto: Sonja Bordewich

Kan ikke reparere SAUS

Torsdag fikk formannskapet en orientering vedrørende Sør-Aurdal ungdomsskole. I forbindelse ...
Fra venstre: Kjell Eriksen, Emmy Bakkom, Bente Fekjær Skogly, Anne Marie Skinnes Lie, Oddbjørg Brenden Hansen og Ståle Borgersen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Kommunens demensplan

Husmorlaget tok kontakt med helselaget om å arrangere møte sammen. ...
Hedalen ungdomslag

Invitasjon 125-årsjubileum for Hedalen UngdomslagBEKJENTGJØRELSER 

Hedalen ungdomslag ønsker velkommen til 125-årsjubileum. Jubileet blir feiret med ...