
Snur flyttestraumen?
Publisert av Arne Heimestøl 29.07.2021. Sist oppdatert 29.07.2021.
24. juli publiserte Nrk.no ein artikkel vi tilrår alle å lese. I artikkelen les vi at i koronaåret 2020 var det rekordhøge flyttetal. Meir enn 54 000 flytta frå ein kommune til ein anna. Uvanleg mange flytta ut av Oslo.
Førsteamanuensis ved Høgskulen på Vestland, Gro Marit Grimsrud, har forska på flytting mellom by og land i Noreg.
– Når du skal flytte på deg, er det mange ting som må klaffe samtidig. Du må ha ein jobb, inntekt og bustad. Viss det er barn inne i bilete, må du kanskje ha barnehageplass eller skule.
Grimsrud trur at koronapandemien kan føre til ei ny tid, som kan føre til at trenden kanskje snur. Det har òg skjedd tidlegare. På 70-talet var det fleire som flytta ut frå byen og til bygda
Les også..
Bare svak økning i antall uføre i Innlandet
Innlandet er fortsatt fylket med høyest andel uføretrygdede i aldersgruppen ...
Sommerutstilling på Bautahaugen 2025BEKJENTGJØRELSE
Årets sommerutstilling har SAU som tema. Vi ønsker oss innspill ...
Vårkonsert på Hedalen bo- og servicesenter
Hedalen sangkor fylte stuene på Hedalsheimen med vakker sang søndag ...
Kurve inviterer til konsertarKUNNGJERING
For 18 år sidan hadde han ein visjon om å ...
Slik fungerer omsorgstrappa i Sør-Aurdal: Hjelp trinn for trinn
I Sør-Aurdal kommune er helse- og omsorgstjenestene organisert etter prinsippet ...
YogakursBEKJENTGJØRELSE
Hedalen helselag er medarrangør av et tre-timers yogakurs 15. juni. ...