Savnet ku funnet i live

Savnet ammeku funnet i live

Publisert av Arne Heimestøl 26.07.2021. Sist oppdatert 26.07.2021.

Kua satt fast i ei myr ved Graslihøgda i Hedalen. Trolig har den stått i myra fra tirsdag til den ble funnet ved 21-tida lørdag kveld.

– Jeg oppdaga at noe var galt da kalven til kua kom helt hjem til gården og fordi gps-senderen kua har på seg, sluttet å virke. Mange timers søk etter kua fredag og lørdag ga ikke resultat, forteller forteller Tor Heine Åslibråten, som eier kua.

Drone ble brukt i søk

Henning Perlestenbakken, som arbeider i Filefjell reinlag, tok med seg drone til parkeringsplassen ved Graslihøgda lørdag kveld. Drona ble kjørt opp til 100 meter over bakken.

Få minutter etter start ble kua funnet, og den beveget seg! – Da tok jeg kontakt med Valdres brann og redningstjeneste, sier Åslibråten. – Vel ti personer fra tjenesten rykket ut, og ved hjelp av stropper og manuell kraft ble kua dratt opp av myra.

I god form

Kua var i oppsiktsvekkende god form. Det var ikke snakk om å få dyret hjem til gården. Den skulle være sammen med kalven og resten av flokken. 65 dyr er for tiden på utmarksbeite.

– Det er smått utrolig at dette gikk bra, sier Åslibråten. Myra var kald, men været var varmt. Den seks år gamle kua hadde tilgang til vann, så den tørstet ikke i hjel. Samtidig satt den ikke verre fast at den kunne bevege seg. Kua klarte imidlertid ikke å komme seg løs ved egen hjelp.

– Jeg er svært takknemlig for bistanden jeg fikk både fra Henning Perlestenbakken og Valdres brann og redningstjeneste, sier Åslibråten.

Les også..

Hedalen stavkirke. Foto: Dagfinn Heimestøl

Allehelgensmesse

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til allehelgensmesse i Hedalen stavkirke søndag 2. november ...
Gangfelt

Foreslår å fjerne gangfelt og å øke fartsgrensen

Torsdag 30. oktober skal Sør-Aurdal formannskap behandle Statens vegvesens forslag ...
Salto

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Salto på Kroken (1.–4. trinn) / i grillhytta (5.–7. ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 29. oktober

BEKJENTGJØRELSE: Vi møtes ved parkeringa til Fekjær psykiatriske senter kl. ...
15 aktive deltakere

Fermentering på Kroken

Tirsdag samlet 15 optimister seg på Kroken for å lære ...
Klump og øks

Gjenfunnet etter 4000 år

Steinplukking er en aktivitet for spesielt interesserte. Det har aldri ...