Flotte molter

Bærnytt 3

Publisert av Arne Heimestøl 21.07.2021. Sist oppdatert 21.07.2021.

Moltesesongen er i gang i Hedalen. Fortsatt er det meste kart, men i lavereliggende strøk kan du komme over forekomster der en god del er modent. Forekomsten du ser ovenfor, ble plukket for to dager siden i ca. 570 meters høyde over havet.

I år er det molter både i skogkanten, i skogen og på åpne myrer, og kvaliteten på bærene synes å være utmerket. Har du faste plasser du pleier å gå, kan det hende at du blir overrasket. De største forekomstene står ikke nødvendigvis der de pleier, men på gjerne på nabomyra.

Det er meldt varmt vær i dagene som kommer. Det gjør at større forekomster av skogens gull kommer til å bli plukkeklare i løpet av få dager.

– Det ser ut til å bli molter i fjellet også, sier Olaf Søbekkseter. – Her vil det nok ta litt tid før bærene er plukkeklare.

God bærtur!

Les også..

Lions

Lions Club Vassfaret – en vennegjeng med stort engasjement

– Lions Club Vassfaret har nå 21 aktive medlemmer og ...
Bagn. Foto: Åse Østgård Hagen

Vil busetje 10 flyktningar i 2026

13. oktober 2025 vedtok kommunestyret samrøystes at Sør-Aurdal skal busetje ...
Sør-Aurdalsheimen

Prioriterer beredskap, forsvarlig omstilling og medvirkning

Sør-Aurdal kommunes eldreråd behandlet 17. november forslaget til budsjett og ...
Gamlestua

Åpen butikk hos Gamlestua!

ANNONSE: Velkommen til en trivelig førjulshandel i Gamlestua – garn, ...
Tingvoll

Slik ser Sør-Aurdal sine økonomiplaner ut de neste årene

Sør-Aurdal kommune har laget nye planer for økonomien i årene ...
Illustrasjonsbilde

Årlig tilsynsgebyr – 500 kr

Alle eiere av private avløpsanlegg i Sør-Aurdal kommune vil i ...