Bjørke

Erling S. Lorentzen gikk bort 9. mars i år, 98 år gammel

Publisert av Arild Haglund 27.03.2021. Sist oppdatert 25.03.2021.

Han var så godt kjent at jeg velger her ikke å bruke plass på å ramse opp enkeltheter fra denne varme patriotens imponerende liv. BASE ELG-gruppa, nedsatt at Bautahaugen Samlinger, er svært takknemlig for at han viste stor interesse for prosjektet vårt.

En hilsen fra ham den 22.4.2020 ble formidlet til oss:

Erling S. Lorentzen
Erling S. Lorentzen

«Jeg har mottatt kopi av brev datert 17. april 2020 vedrørende brev fra Forsvarsdepartementet om prosjektstøtte til krigsminne – base ELG i Hedalen. Det er meget oppløftende å lese at søknaden er støttet av departementet med kr 150 000, naturlig nok, med vanlige forbehold. Vennligst overbring min gratulasjon til Arild Haglund.»

I boka «Fallskjermer over Vassfaret» (1977) av BASE ELG sjefen, daværende major Paul M. Strande, omtales Erling S. Lorentzen flere steder i svært rosende vendinger. Kp. Lingekarene Lorentzen og Bjarne Holth-Larsen hadde våren 1944 kommet til Hallingdal for å instruere Milorg. Holth-Larsen trakk ut på sommeren 1944 over til Valdressida for å vie seg til dette området.

Den 14.5.2020 mottok jeg e-post fra Erling S. Lorentzen der han kommenterte en artikkel jeg hadde publisert på Hedalen.no. Temaet var det av Strande omtalte Valdresavsnittet innen Milorg. Strande mente at Valdresavsnittet – ca. 400 mann – på slutten av krigen var det best sammentømrede avsnittet av alle, og som var best forberedt på kamp. En stor del av æren tilskrev han Bjarne Holth-Larsen («Håkon»).

Jeg hadde merket meg beretninger om, blant annet av Arne Eid i «Sagn og Soge» 1996, at det pr. sommeren 1944 var prekær mangel på instruksjonsvåpen. Strande sine utsagn om Valdresavsnittet etterlot for meg derfor et ubesvart spørsmål på dette punktet.

I sin epost 14.5.2020 ga Erling S. Lorentzen svar på dette:
«Det jeg spesielt vil nevne, er at «jeg» mottok mer våpen og utstyr enn jeg hadde behov for i Hallingdal, så jeg kunne overføre overskuddet til «Haakon» (Holth-Larsen) i Valdres.»

Les også..

Haakon Boie Ludvigsen. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Kommunedirektøren slutter

Tirsdag 21.1. klokken 20.00 mottok Hedalen.no denne pressemeldinga fra ordfører ...
Høytlesing

Torsdag 23. januar kl. 18.00–19.00 inviterer vi til kveldsmat og høytlesing!BEKJENTGJØRELSE 

Barn med foreldre/voksne er velkomne til biblioteket. Det blir servert ...
Hedalen stavkirke

KveldsmesseBEKJENTGJØRELSE 

Velkommen til kveldsmesse med konfirmantpresentasjon i Hedalen stavkirke søndag 26. ...

Ekstraordinært kommunestyremøte

Ordfører Marit Hougsrud har kalt inn kommunestyret til ekstraordinært møte ...
Resirkulering

Nye regler for innsamling av tekstilavfall

Fra 2025 trer nye regler i kraft i kraft i ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 22. januarBEKJENTGJØRELSE 

Vi møtes ved N. Lokalet kl. 11.00 og tar en ...