Fledda

Fra enkelt til lettvint på Fledda?

Publisert av Henrik Tangen, daglig leder / fagansvarlig / eiendomsmegler MNEF 19.03.2021. Sist oppdatert 18.03.2021.

På Fledda er det litt over 70 hytter, disse har i hovedsak enkel standard, de fleste med solcelleanlegg og biologiske toaletter. I 2018 ble det etablert en overordnet VA-plan for området som muliggjør utslipp av avløpsvann.

Fledda hytte- og velforening har i senere år bidratt til bedre merking av turstiene i fjellet. De har også laget glopper over myrlendt terreng, og det planlegges for bygging av en gapahuk hvor turgåere kan møtes.

I senere tid har en arbeidsgruppe sett på hvilke muligheter det er for en utbygging av strømnettet slik at hyttene kan tilbys strøm. I den forbindelse har Sør-Aurdal Energi (SAE) sendt ut informasjon og en del spørsmål for å kartlegge interessen blant hytteeierne.

Mottakelsen har vært blandet, men arbeidsgruppen har valgt en åpen dialog, og Facebook siden til Fledda hytte- og velforening har fungert som en god plattform for meningsutvekslinger og diskusjonsforum.

Frist for å svare på undersøkelsen løper ut mars. Så langt har 31 svart at de ønsker strøm og 19 ønsker ikke strøm. Vi oppfordrer sterkt alle hytteeiere til å svare på henvendelsen fra SAE da vi ønsker et best mulig grunnlag for å vurdere omfanget av en eventuell utbygning, som igjen vil gi grunnlag for å utarbeide priskalkyler.

Foreløpig prosjektering legger opp høyspentkabel på 6,6 km fra eksisterende nett ved Grøvslia, 3 nettstasjoner (kiosk med tilhørende transformator), 4,9 km lavspent fellesanlegg og med tilhørende fordelingsskap.

Total utbyggingskostnad for felles anlegg er estimert til nærmere 10,5 mill. Det blir ingen luftstrekk, og hvis planen gjennomføres, kan de første kundene få strøm om ca. to år.

Arbeidsgruppen har bestått av Jan Willy Fjellvær, Einar Furnes, Stein Erik Olsen, Dag Rambøl, Benedicte Ramm og Henrik Tangen.

Les også..

Adam Schjølberg

Arrangement på bibliotekeneBEKJENTGJØRELSE 

Her får du oversikt over det som skjer hos Sør-Aurdal ...
Fekjær psykiatriske senter

Sommervikarer/tilkallings-vikarerANNONSE 

Stiftelsen Fekjær – Fekjær psykiatriske senter – har avtaler med ...
Fekjær psykiatriske senter

Stiftelsen Fekjær (SF) søker etter medarbeidereANNONSE 

Stiftelsen Fekjær (SF) har inngått ny avtale med Helse Sør-Øst ...
Nyttårskonsert

Kulturskolens nyttårskonsert

21 elever bidro til en flott nyttårskonsert i Sør-Aurdalshallen mandag ...
Konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Foto: Arne Heimestøl

Mye å ta tak i

Torsdag 30. januar fikk kommunestyret i Sør-Aurdal en grundig orientering ...
Hedalsheimen 17. mai. Foto: Arne Heimestøl

17. mai-komité i Hedalen 2025

Til utvalgte komitémedlemmer Komiteen fra 2024 inviterer herved 17. mai-komiteen ...