Bent Høie. Foto: Borgos Foto AS

Orienterte om sykehussaken

Publisert av Arne Heimestøl 10.02.2021. Sist oppdatert 09.02.2021.

Tirsdag deltok ordfører og varaordfører fra Sør-Aurdal og andre i politisk ledelse i Valdres på et digitalt møte med helse- og omsorgsminister Bent Høie. Tema for møtet var sykehusstruktur.

– Valdres-delegasjonen står samlet i spørsmålet om at nytt hovedsykehus for Innlandet bør plasseres i Moelv, sa ordfører Marit Hougsrud samme dag da hun orienterte formannskapet om sykehussaken. Ringerike er ikke alternativ nå.

Skakk struktur

Hun fortalte at det hadde vært flere møter om dette temaet. – Her tar vi opp det vi mener fungerer bra, blant annet Valdres lokamedisinske senter.

– Sykehusstrukturen er i utgangspunktet skakk. For oss er ikke Brumundal et akseptabelt stedsvalg for et nytt hovedsykehus. Vi har allerede måttet akseptere økt reisevei – 20 minutter mer enn til Gjøvik. Nå må vi tale pasientenes sak. I den siste samfunnsanalysen som er lagt fram, får de ansattes behov ved et nytt hovedsykehus for stort fokus.

Kan bli ny prosess

Hougsrud opplyste at høringsbrev om sykehussaken kommer til kommunestyret 25. mars. – Jeg har sagt til helse- og omsorgsminister Høie at dersom Brumunddal velges som sted for nytt hovedsykehus, så vil det føre til en ny prosess med ytterligere utsettelser.

Les også..

Uføretrygd

Bare svak økning i antall uføre i Innlandet

Innlandet er fortsatt fylket med høyest andel uføretrygdede i aldersgruppen ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Sommerutstilling på Bautahaugen 2025BEKJENTGJØRELSE 

Årets sommerutstilling har SAU som tema. Vi ønsker oss innspill ...

Vårkonsert på Hedalen bo- og servicesenter

Hedalen sangkor fylte stuene på Hedalsheimen med vakker sang søndag ...
Siste dans

Kurve inviterer til konsertarKUNNGJERING 

For 18 år sidan hadde han ein visjon om å ...
Sør-Aurdalsheimen

Slik fungerer omsorgstrappa i Sør-Aurdal: Hjelp trinn for trinn

I Sør-Aurdal kommune er helse- og omsorgstjenestene organisert etter prinsippet ...
Hedalen helselag ny logo

YogakursBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen helselag er medarrangør av et tre-timers yogakurs 15. juni. ...