Kommunestyret

Muntlige presentasjoner

Publisert av Arne Heimestøl 26.01.2021. Sist oppdatert 25.01.2021.

Kommunal Rapport har stilt professor emeritus ved Universitetet i Bergen, Jan Fridthjof Bernt, følgende spørsmål:

«For en tid tilbake la kommunalsjefene og kommunedirektøren fram foreløpige budsjett-tall. Det er vanlig at de da bruker presentasjoner. Kan pressen kreve å få disse utlevert?»

Saksdokumenter

Bernt skriver at spørsmålet her er hvilken status slike presentasjoner skal anses å ha i den kommunale saksbehandlingen. – Er dette en del av en muntlig orientering i møtet, eller er det saksdokumenter? Professoren har kommet til at det siste er riktig.

Skriftlig form

Han viser til kommuneloven § 11–3 første avsnitt om at at «dokumentene i saken» skal følge innkallingen til kommunestyret. «I dette ligger at informasjon til kommunestyret om saker som skal behandles her, som alminnelig regel skal gis i skriftlig form, både for klarhets skyld og for eventuelle senere reaksjoner, jf. bestemmelsene i § 14–5 om kommunedirektørens plikt til å rapportere til kommunestyret om utviklingen i inntekter og utgifter sammenholdt med årsbudsjettet, og kommunestyrets plikt til å endre årsbudsjettet når det er nødvendig for å oppfylle lovens krav om balanse.»

Ikke bare pressen

Professor Bernt legger til at hvem som helst kan be om innsyn i dokumenter som er nevnt i spørsmålet. Her viser han til offentleglova § 4, første avsnitt.

Les også..

Tomta for Nye SAUS

Vil bygge Nye SAUS for 90 til 100 elever

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag å gå videre med planer ...
Svein Løken

Restart av Hedalen Bonde- og Småbrukarlag!

YTRING: Hedalen har hatt eget Bonde- og Småbrukarlag i lang ...
Line Kamilla Heimestøl

Matprepp – for sunn hverdagsmat!

Forrige uke skrev jeg litt om hva slags mat som ...
Brakadokka og Kulterudstabburet. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Snart blir det nytt tak på Brakadokka!

Valdresmusea planlegg tekkekurs på Brakadokka fyrst i mai. Dette er ...

Glimt fra onsdagstreff

Onsdag 28. januar var det nok en trivelig samling på ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 2. februar 2026

Onsdag denne uka ble det arrangert klubbrenn i fristil med ...