Kommunestyret

Muntlige presentasjoner

Publisert av Arne Heimestøl 26.01.2021. Sist oppdatert 25.01.2021.

Kommunal Rapport har stilt professor emeritus ved Universitetet i Bergen, Jan Fridthjof Bernt, følgende spørsmål:

«For en tid tilbake la kommunalsjefene og kommunedirektøren fram foreløpige budsjett-tall. Det er vanlig at de da bruker presentasjoner. Kan pressen kreve å få disse utlevert?»

Saksdokumenter

Bernt skriver at spørsmålet her er hvilken status slike presentasjoner skal anses å ha i den kommunale saksbehandlingen. – Er dette en del av en muntlig orientering i møtet, eller er det saksdokumenter? Professoren har kommet til at det siste er riktig.

Skriftlig form

Han viser til kommuneloven § 11–3 første avsnitt om at at «dokumentene i saken» skal følge innkallingen til kommunestyret. «I dette ligger at informasjon til kommunestyret om saker som skal behandles her, som alminnelig regel skal gis i skriftlig form, både for klarhets skyld og for eventuelle senere reaksjoner, jf. bestemmelsene i § 14–5 om kommunedirektørens plikt til å rapportere til kommunestyret om utviklingen i inntekter og utgifter sammenholdt med årsbudsjettet, og kommunestyrets plikt til å endre årsbudsjettet når det er nødvendig for å oppfylle lovens krav om balanse.»

Ikke bare pressen

Professor Bernt legger til at hvem som helst kan be om innsyn i dokumenter som er nevnt i spørsmålet. Her viser han til offentleglova § 4, første avsnitt.

Les også..

Ordfører Marit Hougsrud. Foto: Arne Heimestøl

Bærekraftig gjeld?

– Vil din kommune klare en renteøkning på 2 eller ...
Slik husker vi krigen

Slik husker vi krigen – del 2

Fem medlemmer av Sør-Hedalen husmorlag hadde i 1990 en studiering ...
Dugnad på Hedalsheimen

Siste nytt fra Foreningen Hedalsheimens venner

Det var annonsert dugnad den 6 .mai på Hedalsheimen. Det ...
Batterijakten

Batterijakten

Vi i 3. og 4. trinn ved Hedalen barne- og ...
Fra "overhøringa"

To konfirmanter i Hedalen i år

I år blir det konfirmasjonsgudstjeneste lørdag 5. juni kl. 11.00. ...