Kommunestyret

Muntlige presentasjoner

Publisert av Arne Heimestøl 26.01.2021. Sist oppdatert 25.01.2021.

Kommunal Rapport har stilt professor emeritus ved Universitetet i Bergen, Jan Fridthjof Bernt, følgende spørsmål:

«For en tid tilbake la kommunalsjefene og kommunedirektøren fram foreløpige budsjett-tall. Det er vanlig at de da bruker presentasjoner. Kan pressen kreve å få disse utlevert?»

Saksdokumenter

Bernt skriver at spørsmålet her er hvilken status slike presentasjoner skal anses å ha i den kommunale saksbehandlingen. – Er dette en del av en muntlig orientering i møtet, eller er det saksdokumenter? Professoren har kommet til at det siste er riktig.

Skriftlig form

Han viser til kommuneloven § 11–3 første avsnitt om at at «dokumentene i saken» skal følge innkallingen til kommunestyret. «I dette ligger at informasjon til kommunestyret om saker som skal behandles her, som alminnelig regel skal gis i skriftlig form, både for klarhets skyld og for eventuelle senere reaksjoner, jf. bestemmelsene i § 14–5 om kommunedirektørens plikt til å rapportere til kommunestyret om utviklingen i inntekter og utgifter sammenholdt med årsbudsjettet, og kommunestyrets plikt til å endre årsbudsjettet når det er nødvendig for å oppfylle lovens krav om balanse.»

Ikke bare pressen

Professor Bernt legger til at hvem som helst kan be om innsyn i dokumenter som er nevnt i spørsmålet. Her viser han til offentleglova § 4, første avsnitt.

Les også..

Hedalsfjella. Foto: Helge Nordby

Løypebidrag

Det er flotte forhold i fjellet, mye snø, og det ...
Elling Fekjær. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Takk til Hedalsheimens venner og eldreomsorgen i Sør-AurdalYTRING 

Det er alltid fint og interessant å lese reportasjer fra ...
Hedalsfjellet i Mars 2023. Foto: Helge Nordby

Velkommen til våre arrangementer påska 2023BEKJENTGJØRELSER 

Her har vi laget en oversikt over arrangementer vi kjenner ...
Bilder fra HT-gjerde

Spenstig utfordring for deg som ser muligheterANNONSE 

HT Gjerde Valdres AS monterer solide gjerder med lang levetid. ...
Hedalsheimen. Foto: Helge Nordby

Foreningen Hedalsheimens venner – hvor går veien videre?YTRING 

På årsmøtet 21. mars var det ingen i styret som ...
Emmy Bakkom, Rolf Gunnar Olsen og Ørnulf Juvkam Dyve. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Tusen takk, Ørnulf!

Forrige onsdag hadde vi besøk av Ørnulf Juvkam Dyve på ...