Gitte Magnus og Ingvald Garbo

Utebelysning av hytterYTRING 

Publisert av Gitte Magnus og Ingvald Garbo 09.01.2021. Sist oppdatert 08.01.2021.

Det er fint og absolutt nødvendig med diskusjonen om belysning i de mer og mer tettbebygde hyttebyene. 

Vi reiser til hytta og fjellet for å oppleve stillhet, natur og ikke minst slippe gule himler. Vi vil se stjernene når det er klarvær.

Oddny Damsgaard argumenterer så godt for hvordan vi kan bevisstgjøre oss bruken av utebelysning til det absolutte nødvendige.

Varaordføreren i Sør-aurdal skriver også mye klokt,  men en viktig og helt avgjørende side av saken er glemt: lysforurensning kan sammenlignes med lydforurensning. Lyset begrenser seg ikke til hver enkelt eiendom, men sprer seg langt utenfor og over denne. Lyset påvirker alle i nabolaget og ellers i et mye større område som dit vi har utsikt.

Og å begrense bruken av utebelysning til det nødvendige , og bare når du oppholder deg på hytta, syns vi er helt greit å forholde seg til. Samt å forby belysning oppover, og ikke minst belysning av hytteveggen og veien  må også kunne være akseptabelt.

Jeg har lest i kommunedelplanen for bebyggelse i LNF-områder, som hytter stadig bygges ut i,  at belysning skal begrenses og i alle fall ikke kastes utover eller oppover.

Altså; det er ikke inngripen i privatlivet til hyttefolk at man regulerer en fornuftig bruk av kunstig utebelysning. Dette handler om fellesområdene og felles oplevelsene i fjellet, ikke privateiendommene.

Vi ønsker vel alle å se stjernene.

Hilsen Gitte Magnus og Ingvald Garbo

Søbekksetervegen 414

Les også..

Hedalen kulturfestival 2025

«Memento Mor di» med Åsgårdsreia teaterlag

KUNNGJERING: Det er no sett opp ei ekstra framsyning av ...
Molter

Lite molter i år?

I fjor var det vanskelig å finne molter i Hedalen, ...
Kari-Anne Jønnes

En skole med mestring og læringsglede for alle elever

YTRING: Det å gi barna våre en god skole er ...
Styrtregn

Gult farevarsel

FAREVARSEL: Yr.no melder om fare for styrtregn mandag og tirsdag. ...
Aurdalsfjorden i Vassfaret. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Hedalen.no i år 2009

I 2009 kokte det i Hedalen og resten av Sør-Aurdal. ...
Brudeparet

Bryllup

Kristin Ildjarnstad og Bjørnar Sørumshaugen gifta seg i Hedalen stavkirke ...