Olav Kristian Huseby. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Utebelysning i hyttefjelletYTRING 

Publisert av Olav Kristian Huseby 06.01.2021. Sist oppdatert 05.01.2021.

Oddny Damsgaard hadde noen interessante betraktninger rundt lysbruk i fjellet. Det er et tema som har vært drøftet i senere tid både i vår kommune og andre områder med fritidsbebyggelse.

Vi som bor på bygda, tar utsynet til stjernehimmelen som en selvfølge og kan ikke alltid se for oss et liv med konstant belysning fra gatelys og andre utelamper.

Hyttebygging i kommunen har hatt en stor utvikling. For ikke mange år siden var de fleste uten innlagt strøm og temaet med utelys var fraværende. Etter hvert som strømmen har kommet til fjells, og bruken av hyttene har økt betraktelig, har de hjemlige fasiliteter og vaner fulgt med til hytta.

Damsgaard ønsker at utbyggere og kommunen skal ta grep om lysbruk i fjellet. Vi vil gjerne være med på laget, men i mange tilfeller kommer vi for sent. De fleste bebygde og planlagte områder er ferdig regulert med sine regler om vei, vann, avløp, gjerder osv.

Godt bruk av lys og lysvett vil være opp til hver enkelt eier og bruker av en eiendom. Vi håper allikevel at disse, sammen med hyttevel og foreninger i fellesskap, kan komme frem til gode løsninger for sine områder.

Lysvettreglene som Damsgaard listet opp, er et godt utgangspunkt, men for mange vil det føles litt spesielt med regler rundt for eksempel juletrebelysning. Det vil også være et sterkt inngripende i folks privatliv om kommunen eller andre myndigheter skal pålegge hyttebrukerne spesielle regler for lysbruk på sin eiendom.

Olav Kristian Huseby

Varaordfører Sør-Aurdal

Les også..

klubbmesterskap

KlubbmesterskapetBEKJENTGJØRELSE 

Klubbmesterskapet i Hedalen skytterlag utsettes til etter sommerferien. Mer informasjon ...
Molteblomstringa er i gang. Foto: Arne Heimestøl

Bærnytt 2

Molteblomstringa er i gang. Dette bildet ble tatt på Jevnlismyra ...
Avdelingsdirektør Anja Søberg ved NAV Arbeidslivssenter Innlandet

Stabilt sykefravær i Innlandet

Det legemeldte sykefraværet i Innlandet var på 6,5 prosent i ...
Kinoplakat

Bygdekino fredag 9. juniBEKJENTGJØRELSE 

HUL inviterer til en flott filmkveld på Lokalet fredag 9. ...
Trompet

Gå med oss og Hedalen musikkorps tirsdag 13. juniBEKJENTGJØRELSE 

Vi starter kl. 18.00 fra Nordre Lokalet og går en ...
Konfirmanter og prost er klare til prosesjon. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Åtte konfirmanter i Hedalen stavkirke

Lørdag 3. juni var kirken fullsatt da det var konfirmasjon. ...