Begnadalen skole. Foto: Rune Stenslette

Både Begnadalen skole og ungdomstrinnet i Hedalen videreføres

Publisert av Arne Heimestøl 17.12.2020. Sist oppdatert 17.12.2020.

Med 10 mot 9 stemmer vedtok kommunestyret torsdag at skolestrukturen i kommunen skal bestå som i dag i den valgperioden vi er inne i.

Kommunedirektøren hadde foreslått at Begnadalen skole, ungdomstrinnet i Hedalen og Begnadalen barnehage skulle legges ned.

Formannskapets innstilling til kommunestyret var at ungdomstrinnet i Hedalen skulle bestå, og at barnehagen i Begnadalen skulle videreføres til og med første halvdel av 2023.

Saksbehandlingen i budsjettmøtet ble innledet med en orientering fra administrasjonen. Denne delen av møtet ble lukket med hjemmel i kommuneloven §11-5 og offentligloven § 13.

Ordfører Marit Hougsrud (Sp) opplyser at bakgrunnen for orienteringen var en bekymringsmelding om skole. Ut over dette ville ikke ordføreren si noe om innholdet i meldingen eller om orienteringen som ble gitt.

Med 10 mot 9 stemmer vedtok kommunestyret også å tilbakeføre midler fra budsjettet fra Bagn skole til Begnadalen skole. I tillegg ble 1 million kroner stilt til disposisjon for drift av sistnevnte skole i 2021 – om det er behov for det. Disse midlene ble hentet fra disposisjonsfondet.

Fikk ikke flertall

Olav Kristian Huseby (H) fremmet følgende forslag til vedtak:

«I forbindelse med de opplysninger som har kommet frem i rapporter fra skolene i Sør-Aurdal ber vi om at en sak om skoledrift i kommunen tas opp på første møte i 2021. Saken skal inneholde uttalelser fra relevante grupperinger.
Risikoanalyse
Tiltaksliste for å rette i opp i påpekte forhold i rapportene.
Forslag til bedringstiltak.
Kostnadssammenstillinger for skoleskyss.
Elevprognoser for alle skoler.
Tilstandsrapport for skolebygg. Byggkvalitet, vedlikeholdsbudsjett, fremtidsprognoser iht størrelse, hensiktsmessighet og kvalitet.»

Dette forslaget til vedtak falt med 9 mot 10 stemmer.

Les også..

Skogbrann

Økende skogbrannfare

Tørke medfører betydelig økt fare for brann i skog og ...
Mobiltelefon

Test av Nødvarsel

Onsdag 14. juni klokken 12 testes Nødvarsel på mobil og ...
Fønhuskoia. Foto: Sigrid Haugen

Dugnadsuke på Fønhuskoia – blir du med?BEKJENTGJØRELSE 

Onsdag 14. – lørdag 17. juni blir det dugnadsuke på ...
Kommunedirektør Haakon Boie Ludvigsen og ordfører Marit Hougsrud

Innrømmer brudd på kommuneloven

Torsdag 23. mars var det møte i formannskapet. I innkallinga kunne ...
Fra bedriftsbesøket

Statsrådsbesøk

Onsdag 31. mai var olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) ...
Bjørn Lien

Stadig færre ledige i Innlandet

Ved utgangen av mai var 4 817 personer i Innlandet ...