Landbruksplast

Landbruksplast på avveie

Publisert av Arne Heimestøl 19.11.2020. Sist oppdatert 19.11.2020.

På Engene i Hedalen har landbruksplast på avveie de siste årene vært en utfordring. Plast, som kommer fra rundballer, havner av ulike grunner i elva, langs elvebreddene og i naturen ellers. På en strekning på vel fire kilometer fant vi denne uka 90 forekomster av landbruksplast langs elva. Vindvær bidrar sterkt til å flytte plasten dit den ikke skal være.

Fangst etter tur langs elva

Amund Grønhaug opplyser at noe av søppelet nok kommer fra plast som blir revet av rundballene i forbindelse med transport.

Geir Øverby forteller at han lagrer alle rundballene på egen gård, og at han dermed har kontroll på plastsøppelet.

Kan levere gratis

– Plast er et viktig material for landbruket, men også en kilde til forurensning, skriver Norges Bondelag. – Høyest mulig returandel for landbruksplast er svært viktig for næringas miljøavtrykk og omdømme.

Det er miljøavgift på landbruksplast, og plasten kan leveres gratis til VKR. Flere bønder i Hedalen leverer brukt landbruksplast hos Geir Øverby, og det er her renovasjonsselskapet henter avfallet. – Jeg vil gjerne poengtere at det er med plast som med tomflasker, det meste blir pantet men ikke alt, sier Amund Grønhaug.

– Vil lære mer

– Landbruksnæringa i Sør-Aurdal har etterspurt kurs i alternative lagringsmåter. Dette opplyser jordbrukssjef Gunhild Bergene. – Nå har vi fått midler til et kurs der vi setter fokus på landbruksplast som forurensingsprolem og plansilo som alternativ lagringsmåte. På grunn av koronapandemien må vi vente med å gjennomføre dette kurset.

Jordbrukssjefen understreker at det er den som forurenser, som har ansvaret for å rydde opp.

Ett av rundball-lagrene på Engene
Ett av rundball-lagrene på Engene

Silo et alternativ?

Geir Øverby forteller at miljøavgiften på landbruksplast etter hvert har blitt så høy at den nok vil medvirke til at flere vil satse på forlagring i silo.

Rasmus Piltingsrud i Begnadalen bruker tårnsilo. – Det er lettere å få ting inn og ut av silo enn i plansilo. Ei svær vifte blåser graset inn i siloen. Graset er nesten helt tørt, og det er delt inn i lengder på 3–4 cm. Skåler fordeler foret. Foring på denne gården er heilautomatisert inn i fjøset.

Les også..

Politistasjonen i Fagernes

Politiaksjon i Veståsen torsdag

Dette leser vi i Politiloggen: «Kl. 15:47; politiet til en ...
Ruth og Arvid prøver benken ved Bautahaugen

Nye, solide benker i sentrum av Hedalen

Før 17. mai ble det satt ut fire hvilebenker på ...
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap)

Drukning tar liv. Vi har et felles ansvar.

KRONIKK: Altfor mange liv går tapt i drukningsulykker hvert år. ...
Hedalen helselag ny logo

Helselagstur til Akershus slott og museer

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 21 august.Invitasjon kommer, bli med!Hilsen Hedalen helselag

Kulturprisen 2025

Formannskapet har vedtatt at Kulturprisen fra Sør-Aurdal kommune for år ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...