Reinsdyr i Hedalsfjella

Omfattene prøvetaking for å avdekke skrantesjuke

Publisert av Arne Heimestøl 12.10.2020. Sist oppdatert 12.10.2020.

11. september i år meldte NRK at det var påvist smittsom skrantesjuke på en reinbukk skutt under jakt på Hardangervidda. Det er ikke kjent hvordan dette reinsdyret, som hadde oppholdt seg på sørsida av vidda, var blitt smittet.

På Hardangervidda er det per 11.10. i år tatt 1069 prøver av felte reinsdyr. Kun én prøve har vært positiv.

Ifølge Veterinærinstituttet er skrantesjuke, eller Chronic Wasting Disease (CWD), er en prionsjukdom som i flere tiår har vært kjent hos hjortedyr i Nord-Amerika. I 2016 blei denne alvorlige dyresjukdommen for første gang påvist hos villrein og elg i Norge, og i 2017 blei den også påvist på hjort.

Skrantesjuke fører til gradvis tap av nerveceller i hjernen, nevrologiske symptomer og avmagring. Sykdommen ender alltid med døden.

Prøvetaking i Sør-Aurdal også

– Det skal tas prøver av alt hjortevilt som blir felt i Sør-Aurdal også, opplyser Henning Perlestenbakken. Prøvene hentes fra hjernen og lymekjertler på halsen på felte dyr og sendes til veterinærinstituttet. Herfra kommer det rask tilbakemelding, og i kommunen vår er det ikke registrert positive prøver til nå. Per 11.10.2020 er det tatt prøver av 7 hjorter og 73 elger.

Mye ekstraarbeid

Filefjell reinlag har tamrein på sommerbeite på Filefjell og i Hemsedalsfjella. Om vinteren er ca. 3000 dyr i Hedalsfjella og fjella mot Flå. Før jul skal det slaktes 2000 reinsdyr. Veterinærer tar prøver av alle slaktedyr. Det er ikke funnet skrantesjuke på noen av reinsdyrene som Filefjell reinlag har ansvar for.

På Filefjell er det satt opp gjerder som skal hindre kontakt mellom tamrein og hjortedyr lenger sør.

Skrantesjukestatistikk fra Veterinærinstituttet

Oversikt over undersøkte prøver fra hjortedyr i Norge i 2020. Antallet er gruppert på utvalgte områder og art/produksjonsform. Data oppdatert per 12.10.2020
Oversikt over undersøkte prøver fra hjortedyr i Norge i 2020. Antallet er gruppert på utvalgte områder og art/produksjonsform. Data oppdatert per 12.10.2020

Les også..

Gamlestua

Åpningstider i Gamlestua – Garn, gaver og gjenbruk februar 2026

ANNONSE: Åpningstider: Lørdag 7.2. kl. 11–13 Lørdag 14.2. kl. 11–13 ...
Salto

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Det blir Salto på Kroken torsdag 5.2. kl. 17.30–19.00. ...
Tomta for Nye SAUS

Uenighet om størrelsen på nye SAUS

Formannskapet i Sør-Aurdal behandlet torsdag 29. januar saken om rammer ...

Skiløyper

LØRDAG ETTERMIDDAG: Nye skispor på Jennlismyra. Det er også kjørt ...
Kamilla

Hva skal vi spise?

I 2024 kom en stor og viktig studie: Over 700 ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Invitasjon til hekledag – lag din egen veske!

BEKJENTGJØRELSE: Har du lyst til å lære å hekle en ...