Kjell Ivar er dirigent

Hedalen Sangkor åpner døra til øvelsen

Publisert av Audun Reithaug 28.08.2020. Sist oppdatert 28.08.2020.

I vår ble det stille fra mange av landets 200 000 korsangerne på grunn av korona. Nå er korene i gang igjen og denne uka inviteres det til åpne korøvelser over hele landet. Her i Hedalen åpner Hedalen Sangkor dørene for nysgjerrige som vil prøve hvordan det er å synge i kor.

Denne uka gjennomfører musikklivet kampanjeuka Gjensynsglede. De markerer at titusener av musikanter rundt i Norge er i gang igjen med det de liker best: Møtes for å lage musikk sammen. I kampanjeuka deltar korps, kor, band og orkestre, og som del av kampanjen arrangeres åpne korøvelser der hvem som helst kan komme innom og synge med.

Hedalen Sangkor er blant de som arrangerer åpen øvelse.

– Å synge sammen i kor er en fantastisk opplevelse. Vi vet at korene betyr svært mye for lokalsamfunnene og for de som er med, sier styreleder Åse Vigdis Festervoll i Musikkens studieforbund.

Sammen med Norsk musikkråd står de bak kampanjen Gjensynsglede denne uka. Mye av musikkaktiviteten lå nede i vår på grunn av korona. Så kom det på plass en nasjonal smittevernveileder for musikkøvelser som gjør at de fleste kor, korps og orkestre nå er oppe og går igjen.

– Smittevernveilederen er godkjent av Helsedirektoratet. Vi opplever at kor, korps og orkestre er flinke til å følge den og har ikke opplevd smittespredning på musikkøvelser etter at veilederen ble tatt i bruk, sier Bjørgulv Vinje Borgundvaag, styreleder i Norsk musikkråd.

Han forteller at målet med veilederen er at man skal føle seg trygg på korøvelsen.

– Jeg håper mange kor får nye sangere nå i høst, som kan få kjenne gleden i musikkfellesskapet og kraften musikken gir dem, avslutter han.

For spørsmål, kontakt:

  • Kjell Ivar Vestrom, Hedalen Sangkor, kjellivar@vestrom.no
  • Audun Reithaug, Musikkens studieforbund, 40 45 45 92, audun.reithaug@musikk.no
  • John-Halvdan Halvorsen, Norsk musikkråd, 46 70 06 62, jhh@musikk.no

Les også..

Bjørg taler

Bautahaugen åpnet sommersesongen med sau i sentrum

Sommersesongen på Bautahaugen samlinger i Hedalen ble offisielt åpnet sist ...
Kari-Anne Jønnes Foto: Marianne Gunnerud, Høyre

Skattekutt, rettferdighet og forutsigbarhet

YTRING: Høyre vil at du skal få beholde mer av ...
Kommunestyret

Habilitetssak går videre til Statsforvalteren

Saken startet som en diskusjon om kjøp av eiendommen gnr. ...
Kvilestein Foto: Jahn Børe Jahnsen

Steinar i Hedalen

Eg driv og samlar info om store steinar i Valdres, ...
Gamlestua logo

Gamlestua garn, gaver og gjenbruk

ANNONSE: Ingen faste åpningstider, så bare ta kontakt om du ...
Bunader

Hedalen.no i år 2007

I november 2007 hadde Hedalen.no hadde vært på nettet siden ...