Arne Heimestøl

Fiber til alle!LEDEREN 

Publisert av Arne Heimestøl 19.07.2020. Sist oppdatert 19.07.2020.

Vi har ikke den fulle oversikten, men kan slå fast at svært mange av husstandene i Sør-Aurdal har fått, eller vil få, bredbånd av beste kvalitet. I kommunen vår er det Telenor og SAE/Eidsiva som har stått for fiberutbygging.

Noen områder er bygd ut på kommersiell basis. Andre har fått offentlig medfinansiering fra kommunen, NKOM og fylket.

Prosessen har vært lang. I Hedalen startet den i 2015, og det var næringslivet og husstander i Hedalen sør som ble koblet på først. Seinere kom utbygginga i Skolehagen, Brunbakklia og Hedalen nord.

Prisen for tilkobling varierer. Det vi skal huske på, er at slike utbyggingsprosjekter er omfattende, kompliserte og kostbare. For husstandene er dette en éngangsinvestering, og vi mener det er svært viktig at alle blir med på den. Det er når vi samarbeider mot felles mål, at utvikling skjer.

Det finnes ikke noe bedre alternativ for internett-tilkobling enn fiber. Brukerne får den oppkoblingshastigheten man betaler for, nettfarten til opplasting og nedlasting er like stor, og den kan skaleres opp.

Et annet moment her er basestasjonene for mobil. Det er en fordel om alle disse er knyttet til fibernettet. Det kan bli behov for flere slike stasjoner hvis alle skal få tilfredsstillende 4G-, og seinere 5G-dekning. Fasttelefoner fases ut, og stabil og fungerende kommunikasjon er viktig – ikke minst med tanke på sikkerhet.

I Hedalen får et nytt område i Midtbygda tilbud om fiber. Vi håper og tror at SAE/Eidsiva følger opp med samme tilbud til resten av Midtbygda i høst.

Hvis så skjer, gjenstår Åsli og noen mindre områder i Hedalen nord. Fiber er framført nord til den gamle bussgarasjen. Nå må alle krefter settes inn slik at den resten av bygda får tilbud om fiberutbygging.

Les også..

Konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Foto: Arne Heimestøl

Mye å ta tak i

Torsdag 30. januar fikk kommunestyret i Sør-Aurdal en grundig orientering ...
Hedalsheimen 17. mai. Foto: Arne Heimestøl

17. mai-komité i Hedalen 2025

Til utvalgte komitémedlemmer Komiteen fra 2024 inviterer herved 17. mai-komiteen ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 5. februar.BEKJENTGJØRELSE 

Vi møtes ved N. Lokalet kl. 11.00.
Løype fra Jennlismyra

Nye spor

Mandag 3.2.: Rolf Gunnar melder at det er kjørt nye ...
Stille inn

Stille innBEKJENTGJØRELSE 

Teater Innlandet kommer til Lokalet fredag 7. februar klokken 19.00 ...
Bygdevegen ved Bautahaugen. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Gamle veger i Hedalen

"Forbindelsen mellom Hedalen og Nes i Ådal er sikkert av ...