Moltekart

Bærnytt 1 – molter

Publisert av Arne Heimestøl 03.07.2020. Sist oppdatert 03.07.2020.

Moltene har hatt en god forsommer, og flere steder i lavlandet er blomstringstida over. På myrer i ca. 600 moh. har jeg funnet bra forekomster av moltekart.

Trolig vil det ta minst tre uker før de første bærene er modne. Temperatur spiller en viktig rolle her. Første del av juli ser det ut til at det blir forholdsvis kjølig.

Jeg har også vært en tur i 1000 meters høyde, og også her er mye av molteblomstringa over.

Frost

Frost kan ødelegge molteblomstene. Natt til fredag var minimumstemperaturen –1,6 grader på Søbekkseter. Ved skolen var det imidlertid ikke nattefrost. Der ser ut til å bli enda kjøligere kommende natt.

Kart tåler mer enn molteblomstene. Det så vi et eksempel på for to år siden. I slutten av juni kom det snø ned til 900 moh. i Hedalsfjella. Moltekartene klarte seg til tross for dette bra. Det var i høyden det var mest molter dette året.

Les også..

Formannskapet 2023–2027: Ordfører Marit Hougsrud (Sp), varaordfører Ståle Borgersen (H), Catrine Hagen (Ap), Svein Erik Wold (Sp) og Roger Kjensrud (Ap)

Avvikler strømming av formannskapsmøter

Sør-Aurdal kommune har siden 2018 strømmet både kommunestyre- og formannskapsmøter ...
Kari-Anne Jønnes, stortingsrepresentant for Høyre. Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen, Høyre

Økt kriminalitet krever mer forebygging og tøffere reaksjonerYTRING 

De siste årene har ungdomskriminaliteten og gjengkriminaliteten vært en alvorlig ...
Oddvar Gran. Foto: Arne G. Perlestenbakken

– Måltidsfellesskap betyr mye for oss

Beboerne på Hedalsheimen mister nå muligheten til å spise middag ...
Hedalen helselag ny logo

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Velkommen til årsmøte tirsdag 18. mars kl. 19.00 på Kroken. ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter. 12 mil fra Oslo og Gardermoen. KLINIKKOVERLEGEANNONSE 

Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. Vi ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter. 12 mil fra Oslo og Gardermoen. Psykologspesialist – 100 % stillingANNONSE 

Er du vår nye psykologspesialist i et unikt behandlingsmiljø? Fekjær ...