Bilder fra pilegrimsvandring fra Reinli til Hedalen i år 2000. Foto: Arne Heimestøl

Underveis

Publisert av Arne Heimestøl 07.06.2020. Sist oppdatert 07.06.2020.

I august 2000 ble det gjennomført en vandring langs Kongevegen fra Reinli til Valdreshaugen. Derfra gikk det buss til Hedalen der pilegrimsferden ble avsluttet.

Vandringa hadde fått tittelen «Underveis – Spor av kirke- og folkeliv i Sør-Aurdal gjennom 900 år».

Pilegrimsvandringens første dag

Ved Reinli stavkirke fikk vi være med på historiske tablå og middagsbønn. Før pilegrimene forlot Reinli, ble alle som ønsket det, utstyrt med pilegrimspass. Det var Kjell prest som hadde tatt initiativet til dette.

Første etappe gikk fra Fjellstølen til Hølersetra. Omtrent 85 mennesker i alle aldre deltok. Der var vi framme kl. 19.30. Teltplass ble det til alle som ville overnatte, og suppa som ble varmet på åpen ild, smakte fortreffelig.

Det var nydelig vær, og vi fikk være med på både skjemt og alvor i programmet som fulgte. Samlinga på Hølersetra ble avsluttet med sang – og andakt ved Kjell Ellefsen.

Søndagen

Den andre vandringsdagen fortsatte vi fra Hølersetra til Valdreshaugen. Derfra ble vi kjørt med buss til Hedalen stavkirke.

Ved denne stavkirka fikk vi overvære flere historiske tablåer forfattet av Gudbjørg Fønhus Stensrud. Tablåene ble framført av Begnadalen amatørteaterlag og Hedalen ungdomslag.

Avslutning

For mange ble det en sterk opplevelse da relikvieskrinet ble båret rundt kirka. Stavkirka var fullsatt da «Underveis» ble avsluttet med kveldssang.

Menigheten fikk oppleve vakker sang og musikk ledet av Trond Bråthen og Hedalen sangkor. Lovsanger og pilegrimssalmer fikk stor plass i gudstjenesten.

Største oppslag i år 2000

Undertegnede fulgte pilegrimsvandringa disse to dagene. Jeg husker godt at jeg hadde med det nye, digitale kameraet til Hedalen.no. Det gikk etter hvert tomt for strøm. Heldigvis hadde jeg reservebatteri. Bildene er ikke av samme kvalitet som dem vi tar med for eksempel mobiltelefoner i dag, men de duger så pass at flere nok vil kjenne seg igjen.

Jeg husker også at jeg brukte to fulle arbeidsdager på å lage oppslaget etter pilegrimsvandringa. Bildene forsvant for flere år siden da den ene serveren vi brukte, la ned tjenesten sin. I dag har jeg brukt noen timer på å restaurere oppslaget.

Les også..

Hedalen stavkirke. Foto: Dagfinn Heimestøl

Allehelgensmesse

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til allehelgensmesse i Hedalen stavkirke søndag 2. november ...
Gangfelt

Foreslår å fjerne gangfelt og å øke fartsgrensen

Torsdag 30. oktober skal Sør-Aurdal formannskap behandle Statens vegvesens forslag ...
Salto

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Salto på Kroken (opp til og med 4. trinn) ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 29. oktober

BEKJENTGJØRELSE: Vi møtes ved parkeringa til Fekjær psykiatriske senter kl. ...
15 aktive deltakere

Fermentering på Kroken

Tirsdag samlet 15 optimister seg på Kroken for å lære ...
Klump og øks

Gjenfunnet etter 4000 år

Steinplukking er en aktivitet for spesielt interesserte. Det har aldri ...