Sør-Aurdalshallen. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Prioriterte lag og foreninger

Publisert av Arne Heimestøl 27.05.2020. Sist oppdatert 27.05.2020.

Både Bagn idrettslag og Hedalen idrettslag er tildelt spillemidler for 2020. Sør-Aurdal kommune fikk ikke noe til Sør-Aurdalshallen i år. Dermed må kommunen finne inndekning for 10,7 millioner kroner.

Spillemidlene i Innlandet er fordelt av administrasjonen etter at politikerne i fylkesutvalget 12. mai vedtok prioritering av prosjektene,

Spillemidler er tippemidler som fordeles til nærmiljøanlegg, som er anlegg for egenorganisert aktivitet, og ordinære anlegg, som inkluderer anlegg for organisert idrett i tillegg til friluftsliv.

Tildeling i 2020

Til sammen kom det inn 390 søknader. Idrettslag i Sør-Aurdal har fått følgende støtte til ordninære anlegg:

  • Fossvang idrettspark kunstgressbane, Bagn IL: 1 250 000 kr
  • Fossvang idrettspark treningsfelt kunstgress, Bagn IL: 561 000 kr
  • Fossvang idrettspark delanlegg friidrett, Bagn IL: 412 000 kr
  • Hedalen lysløype, Hedalen IL: 491 000 kr

Støtte til nærmiljøanlegg:

  • Fossvang idrettspark Tursti, Bagn IL: 296 000 kr
  • Fossvang idrettspark is/skøyteanlegg, Bagn IL: 191 000 kr

Sør-Aurdalshallen

To prosjekter i Sør-Aurdalshallen er godkjent for tilskudd, men her må kommunen vente på midlene. Dette gjelder følgende tiltak:

  • Etablering av klatrevegg i Sør-Aurdalshallen: 700 000 kr.
  • Etablering av baneområde og bygningsmasse – Sør-Aurdalshallen:
    10 000 000 kr

Nye føringer

15. april 2020 mottok Innlandet fylkeskommune følgende føringer for årets prioriteringer som en følge av korona-epedemien:

«….Kulturdepartementet viser til det pågående utbruddet av Covid-19 i Norge og de følger det har fått for en rekke sektorer og aktører, også innenfor idretts- og frivillighetsfeltet.
Departementet vil derfor be fylkeskommunene om å særskilt prioritere lag og foreninger som har igangsatt eller ferdigstilt anleggsprosjekter ved årets detaljfordeling. Formålet er å bidra til likviditet hos dem som nå har pågående eller påløpte kostnader knyttet til realisering av
idrettsanlegg…»

I saken fylkesutvalget fikk, leser vi at brevet fra staten kom på et tidspunkt da forslag til prioriteringer langt på vei var klare. Mye av arbeidet måtte derfor startes på nytt for å imøtekomme statens føringer.

Les også..

Tomta for Nye SAUS

Vil bygge Nye SAUS for 90 til 100 elever

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag å gå videre med planer ...
Svein Løken

Restart av Hedalen Bonde- og Småbrukarlag!

YTRING: Hedalen har hatt eget Bonde- og Småbrukarlag i lang ...
Line Kamilla Heimestøl

Matprepp – for sunn hverdagsmat!

Forrige uke skrev jeg litt om hva slags mat som ...
Brakadokka og Kulterudstabburet. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Snart blir det nytt tak på Brakadokka!

Valdresmusea planlegg tekkekurs på Brakadokka fyrst i mai. Dette er ...

Glimt fra onsdagstreff

Onsdag 28. januar var det nok en trivelig samling på ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 2. februar 2026

Onsdag denne uka ble det arrangert klubbrenn i fristil med ...